EPIH - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
EPIH - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Gospa Epih je zelo resna gospa vendar skozi potek se kar sprosti. Ne komplicira, rada ima če podkrepiš teorijo s primerom.
Smer: razredni pouk
1. Neknjižni jezik (kako se deli: pokrajinske in interesne; koliko narečinih skupin imamov in našteti: panonsko, štajersko, koroško, dolenjsko, gorenjsko, rovtarsko in primorsko).
2. Iz priprave POMIŠLJAJ (pri naštevanju ciljev mi je računalnik delal vezaje in tako jo je zanimalo vse o pomišljaju ter vezaju - razlike).
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Smer: učiteljica slovenščine
Ga. Epih je bila ves čas zelo resna in zadržana. Postavila je vprašanje, po mojem odgovoru nadaljevala z naslednjim, brez komentarjev ipd.
1. Tvorjenke, kako jih razložim učencem.
2. Polglasnik, prav tako, kako ga razložim pri pouku.
3. Novi jezikovni priročniki (omenila sem portal Fran ter Slovar novejšega besedja).
 
Svetovalna delavka v OŠ

1. Črka, fonem, delitev, kateri so nezveneči nezvočniki, zakaj so pomembni?
2. Geselski članek (sestava in razlaga), potem se je navezala še na frazeme (kaj so, raba, primer)
3. Napake v pripravi - označila je dve napaki, ki sem ju morala popraviti in razložiti (vezaj, vejica, poimenovati odvisnik)

Srečno!
 
Moja vprašanja iz slovenščine (ga. Epih):
- naglaševanje - naštej naglasna znamenja (krativec, ostrivec, strešica)
- naglas/poudarek
-vrste naglaševanja (tonemsko, jakostno)
- kje je to vidno v SSKJ - tonemsko oklepaj, jakostno geslo
- primer m-e-n-i različni pomeni zaradi naglasa: meni - zaimek, meni - glagol meniti, meni - meni v restevraciji.
- skladenjska (na koncu pripovedne povedi in nečustvene vzklične povedi) in neskladenjska raba pike (okrajšave, datum, ura, ločevanje velikih števil - tisočic).

Takoj ko odgovoriš sledi podvprašanje kaj želi slišati od tebe.
Noben bav bav... Vprašanja se ponavljajo. Sicer sem matematik in sem pričakovala števnike, zapis števnikov itd. ...
 
Epih, 22. 9. 2020:
1. katera ločila poznamo (Podrobno vezaj (stični, nestični) in pomišljaj. Napake iz priprav - alineje morajo biti pomišljaji.)
2. prozodične prvine govora (intonacija - se spreminja - padajoča za pripovedno poved in rastoča za vzklično; register - se ne spreminja - ženska ne more imeti moškega glasu)
3. naglasna znamenja (ostrivec, krativec, strešica - primer lev - strešica/ostrivec)
 
RP:
- polnopolmenske in ne polnopomenske besede
- sklanjanje beseda otrok
- jezikovni pripomočki, FRAN bolj natančno
- skladenjska in neskladenjska raba pike
 
Nazadnje urejeno:
(Slovenistka)
-alinejni, predložni pomišljaj (pred tem me je najprej vprašala, če imam kaj napak v učni pripravi; kot veliko drugih sem imela v učni pripravi napake pri naštevanju ciljev, saj ti računalnik avtomatsko ustvari vezaj namesto pomišljaja),
-moške sklanjatve in kaj je razlika pri njihovi razlagi v slovnici in v šolskih učbenikih (4. sklanjatve v učbenikih ni)
-novejši jezikovni priročniki
 
Svetovalna delavka/učiteljica DSP (8.6.2021)

- naslon in poudarek + breznaglasnice (naštej nekaj primerov)
- prozodične prvine (podrobneje intonacija)
- geselski članek

;)
 
1. Naglas in poudarek?
2. Prozodične prvine govor? Na katere moram biti še posebej pozorna pri učencih.
3. Kateri so pomembni slovarji? Katere uporabljam? V katerem slovarju najdemo podatek s kakšno začetnico pišemo posamezna lastna imena? (Pravopisni slovar)
4. Popraviti 2 napaki v pripravi. 1. 80% pravilno je 80 %, 2. manjkala mi je vejica v podredju, določiti sem morala še odvisnik.
 
4. 10. 21, OŠ, DSP
1. Lastna imena in podrobneje osebna lastna imena
2. Pod katero sklanjatev spada "Luka"? Kako lahko besedo še sklanjamo? (2. moška, 1. ženska)
3. Napaka v pripravi: alinejski pomišljaj, kdaj uporabljamo vezaj?
Gospa spodbuja in pomaga :)
 
4. 10. 21 - učitelj angleščine v OŠ

1. Kratice in krajšave. Kako sklanjamo.
2. Tujke in prevzete besede. V kateri priročnik bi lahko pogledal o izvoru besed? (etimološki slovar)
3. V katerem priročniku najdemo lastna imena? Slovenski pravopis.
 
1. Zemljepisna lastna imena - delitev, pravila za zapisovanje, posebnosti, priročnik, v katerem jih najdemo
2. Pisanje skupaj, narazen in z vezajem, utemeljitev s primeri
 
23. 6. 2022 - učiteljica RP (to izpraševalko so mi zamenjali)

1. Polnopomenske besede (kako jih sklanjamo), glagol, pridevnik (kako ga stopnjujemo, poimenuj stopnje)
2. Vezaj - pomišljaj (v pripravi sem imela napako pri naštevanju)
3. Socialne zvrsti jezika - naštej in povej v kakšni zvrsti se pogovarjamo na strokovnem izpitu

Gospa izgleda zelo strogo in resno, vendar pomaga in usmerja.
 
Obcutek, da je stroga, ampak ni...

1. Socialne zvrsti.
2. Vejica.
3. Stopnjevanje.
 
- pomišljaj in vezaj (raba v besedilu),
- sklanjanje imen Žiga in Miha ( na dva načina, posebnosti 1. moške sklanjatve),
- pregibanje imen in priimkov (posebnosti: Ivana Kobilica, ker ima na koncu -a, lahko pregibamo tudi priimek).
 
Resna ampak prijetna in spelje pogovor, če se zatakne. Na koncu sem jo še v smeh spravila, ko sem se začela “cmerit” od sreče 😆😆

1. Osebna imena (naštela sem jih potem sem podrobneje opisala zemljepisna lastna imena).
2. Geselski članek.
3. V pripravi sem imela vejico pred ter in je vprašala zakaj pred ter ne pišemo vejice.
 
Lili Epih (OŠ):

Zgodovinski razvoj pisave (karolinška minuskula v brižinskih spomenikih, bohoričica, abecedna vojna v 19. st, gajica)

Ali je gajica popolna – ne, ker je 25 črk in 29 fonemov; delitev fonemov na skupine – samoglasniki, soglasniki, zvočniki, nezvočniki itd.)

Kaj ste narobe pisali v pripravi (vezaj namesto alinejnega pomišljaja); kdaj uporabljamo vezaj, kdaj alinejni pomišljaj – po en primer je bil dovolj.
 
1. Namenilnik in nedoločnik
2. Dala mi je poved, ki sem jo morala pretvoriti iz tvornega v trpni način
3. Kaj vse lahko določimo glagolu (vid, način...) in kako se ga sprega (1. os, 2. os, 3. os; ednina, dvojina, množina)
4. Kam bi pogledala, če bi me zanimala raba velike začetnice? V pravopis.
5. Kaj so stalne besedne zveze in v katerem priročniki bi jih lahko našla? Tukaj je mislila na frazeološko gnezdo v SSKJ-ju.


Kot so že napisali predhodniki... Gospa izgleda stroga, pri meni je bila izjemno prijazna in mi je pomagala. Srečno!
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

  • Zaklenjeno
Datum izpita: 21. jun 2023 Ura izpita: 16.00 Področje v šolstvu: osnovna šola Strokovni...
Odgovori
0
Ogledi
680
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
579
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.279
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.404
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.021
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
3
Ogledi
1.851
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.076

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu