EPIH - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
EPIH - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Tvorjenke: primer zloženke, novi jezikovni priročniki, stopnjevanje pridevnika.
Bila sem čisto živčna, zato sploh ne vem, če sem povedala kaj pametnega, pa sem vseeno opravila brez problema. Zelo prijazna gospa:)
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Lili Epih:
- Vse kar sem vedel o SSKJ (kako je sestavljen, kaj najdemo not, kdaj bi pogledal v SSKJ, česa ne najdemo not ...)
- Razlika med naglasom in poudarkom.
- Kaj lahko določimo, oziroma kako naglašujemo (mislim da foneme?) - jakostno in tonemsko.
- Naglasna znamenja (opis kakšne glasove da določen naglas).
- Slušne prvine govora.
- Skladenjska in ne skladenjska raba pike (torej kje jo pišemo in kje ne).
- Na koncu še nekaj v zvezi s pravopisom in slovnico.
- Gospa usmerja, če se za trenutek ustaviš in ti nato dovoli da nadaljuješ, seveda v pravi smeri. Stvari moraš znati povezovati in ko nisem čisto razumel kaj hoče od mene, sem ji to povedal in je vprašala malo drugače.
 
Pozdravljeni!

Tukaj je seznam vprašanj, ki sem jih dobila na izpitu:

1.) stalne besedne zveze v povezavi s SSKJ;
2.) naslonke (naslonski niz) in besedni red;
3.) pisanje besed skupaj in narazen.

Srečno!
 
Slovenščine me je bilo najbolj strah, a sem to najhitreje opravila ... Izpraševalka izgleda malo “zoprna”, mogoče vzvišena, redko se nasmeji, a če znaš, ne dreza vate ... Jaz sem bila + presenečena (in kljub temu da nisem znala vseh narečnih skupin naštet😊).

1. Črka in glas. Kdaj pišemo preflog S? Kateri zvočnik ima več možnosti izgovora (V)? +primeri. In katera črka je naglašena v vrt, krt, prt? In še tu poglasnik.
2. Delitev neknjižnega jezika. Kaj je žargon in primer? Katere narečne skupine imamo?
3. Kratica in okrajšava. Povedala sem primer. Katerega spola so? M,izjeme tudi Ž. In je bilo dovolj.
 
1. Novejši jezikovni priročniki. Kje so dostopni ?
2. Morfološko načelo.
3. Neskladenjska raba pike.
 
Ker sem matematiki:
1. Vrste števnikov, kako jih pišemo, kam spadajo števniki?
2. Geselski članek
3. Vezaj, pomišljaj
4. Zapisovanje enot ( °C, dm, € kako zapišemo EUR in evro)
 
Naglas in poudarek.
Jakostno in tonemsko naglasevanje. Kje najdemo podatke o naglasevanju? SsKJ - kje točno.
Kako naglasujemo jakostno? Naglasna znamenja - opisi.
Neskladenjska in skladenjska raba pike.
Socialne neknjizne zvrsti - samo nastet.

Meni je bila izpraševalka prav v redu. In ne komplicira, četudi kaj pozabiš povedat.
 
- Moške sklanjatve in posebnosti
- Priročniki, o SSKJ, kaj vse najdemo in s čim vse si lahko pomagamo na fran.si?
- vezaj in pomišljaj, napaka iz seminarske: skladenjska, neskladenjska raba, imena, kraji ... rada bi vas opozorila na ročno popravljanje iz vezaja v pomišljaj pri naštevanju - Word ti naredi avtomatsko vezaj, mora pa biti pomišljaj.
 
Gospa je čisto v redu, postavila mi je samo dve lahki vprašanji in nekaj povprašanj pri vsaki in ni čisto nič komplicirala.

Vprašanja:
- Zemljepisna lastna imena.
- Skladenjska raba vejice.
 
Gospa Lili Epih, zagovor 10. 10. 2018, oš:
1. prevzemajnje besed - katere besede spadajo sem + primeri. Zakaj pišemo Peking po slovensko, New York pa ne? (slednji je v latinični pisavi, Peking pa v izvoru ne). To vprašanje me je res podrobno spraševala.
2. Skladenjska in neskladenjska raba pike + primeri.
Še nekaj me je vprašala, pa se ne morem spomniti :)

Gospa je resna, ampak pomaga, vodi, usmerja k pravilnemu odgovoru.
 
Po profesiji sem slovenistka. Z gospo Epih sva imeli veliko snovi za debato, saj je bil eden mojih nastopov glasovi SKJ.

1. Glasovi slovenskega knjižnega jezika. Kako ste učencem to razložili? Kaj jim je bilo najtežje? Kateri glasovi jim povzročajo največ težav? Kako se napake v izgovorjavi prenašajo v pisne izdelke? Naštejte konkretne primere.

2. Katere novejše slovarje in druge priročnike poznate in uporabljate?

3. Kratice (spol, posebnosti ...).
 
  1. Prevzete besede
  2. Vezaj
  3. Pisanje skupaj/narazen/z vezajem
 
Najprej bi rada samo povedala, da se nič ne bat, res ni tako težko kot si pred izpitom predstavljamo... Če je potrebno, izpraševalci pomagajo in te usmerijo :)
Moja izpraševalka je delovala stroga, vendar se je na kocu izkazalo, da zelo pomaga in te usmerja (jaz sem ga pri slovenščini najbolj "biksala", pa mi je zelo pomagala, tudi v pripravi sem imela napake, pa ni bilo nobenega problema, pač sem jih tam popravila. :) Dobila sem sledeča vprašanja:
  1. Števniki (našteti vrste števnikov, potem pa povedati, kako se zapiše vrstilni in glavni števnik s številko in še z besedo (glavni po segmentih narazen, vrstilni pa vse skupaj - sedem tisoč petsto oseminpetdeset, sedemtisočpetstooseminpetdeseti)
  2. Geselski članek (vse podrobno, na koncu pa me je še vprašala kakšne vrste kvalifikatorji se pojavljajo v geselskem članku)
  3. Napake v pripravi - razlika med pomišljajem in vezajem, sem morala samo povedati na konkretnih primerih kaj je narobe, zakaj tam ni pomišljaj in je vezaj in podobno (pač utemeljiti popravek), pa na prosojnici sem imela namesto življenjski zapisano življenski (groza!), pa sem pojasnila da je bil to lapsus in da sicer vem kako se ta beseda zapiše (na koncu smo se smejali, je samo rekla naj bom drugič bolj natančna in naj vse še enkrat pregledam).
Pa veliko sreče na izpitu! :)
 
sklanjatve in posebnosti
državni in uradni jezik
metajezik
vejica v priredjih

zahtevna a če vidi, da ti ne gre, pomaga oz. skrene na drugo temo :)
Srečno
 
Carica.

* Velika in mala začetnica, naselja, lastna imena
* Tvorjenke
* Na kratko pomišljaj in vezaj
* Slovarji in priročniki, kje jih najdemo (fran.si), kateri ni dostopen na spletu
 
1. Moške sklanjatve in posebnosti 1. moške sklanjatve
2. Geselski članek
3. Pomišljaj in vezaj

Zelo prijetna in prijazna gospa, če vidi da znaš nič ne vrta. Hitro sva opravili.
 
vse moške sklanjatve in našteti posebnosti
zvrstnost; razčleniti
tropičje in kratice
 
ga. EPIH:
- naglas vs. poudarek (razloži razliko),
- kateri vrsti naglaševanja poznamo in katerega se učimo v šoli,
- naglasna znamenja (opiši),
- skladenjska in neskladenjska raba pike,
- prozodične prvine govora,
- prevzete besede.
 
Včeraj sem imela strokovni izpit. Gospa Epih morda deluje strogo, a pomaga in zelo lepo razloži, kaj točno želi od tebe.
Vprašanja:
-neskladenjska raba pike,
-zemljepisna lastna imena,
-poudarek in naglas,
-prozodične prvine.
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

  • Zaklenjeno
Datum izpita: 21. jun 2023 Ura izpita: 16.00 Področje v šolstvu: osnovna šola Strokovni...
Odgovori
0
Ogledi
680
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
589
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.287
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.409
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.025
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
3
Ogledi
1.854
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.083

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu