EPIH - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
EPIH - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Gospa sicer deluje zelo resno, ampak v resnici je super! Sem slovenistka in me ni mučila s podrobnostmi ;)

VPRAŠANJA:
1. Besede glede na pomen?
2. Fonologija (veda o glasovih v SKJ).
3. Vejica v priredjih.

Kar pogumno ... ;)
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Gospa Epih je sicer zelo resna, vendar je v redu!

1. Priročniki - naštej. Podrobneje pravopis in SSKJ
2. Kratice in okrajšave
3. Pomišljaj in vezaj.
 
1. Prevzete besede (vse, zakaj pišemo Petrarka in zakaj New York - odvisno od kulturne, zemljepisne povezanosti ter latinične pisave)
2. Naglas in poudarek (vrste nenaglašenih besed ter pod enklitičnimi in proklitičnimi našteti primere)
3. Kratice in okrajšave
 
1. DELITEV LASTNIH IMEN, KAKO SE PIŠE VELIKA IN MALA ZAČETNICA!
2. RAZDELITEV NEKNJIŽNEGA JEZIKA (SLENG, ŽARGON, NAREČJA, ...)
3. POPRAVEK NAPAKE V UČNI PRIPRAVI IN OBRAZLOŽITEV, ČE JO NAJDEM, KAKO BI POPRAVILA?
 
Ker sem matematik in fizik:
1. Števniki (glavni, vrstilni, ločilni, množilni). Primer za ločilni števnik (dvoje očal, troje otrok) in množilni števnik (dvojna kava, trojni sladoled). V katero besedno vrsto spadajo števniki?
2. Katere jezikovne priročnike poznamo. Sestava geselskega članka v SSKJ. Kaj nam povesta frazeološko in terminološko gnezdo? Ali ima tudi slovnične kvalifikatorje? Da, samostalnik ima zraven kratico za spol, glagol pa kratico za vid. Kateri slovenski priročniki so dostopni na spletu? (SSKJ in pravopis.) Kateri so izšli v zadnjem času? (Frazeološki slovar in še en v zvezi z novimi besedami, slednjega ne poznam in je ona povedala.)
3. Pravopisna pravila pri zapisovanju števnikov (skupaj, narazen), enot pri matematiki in fiziki (stično oz. nestično npr. 10 °C, cm, V). V (volt) ni okrajšava ampak je... SIMBOL.
 
1. Vejica.

2. Priredje in podredje. Kako je z vejico pri podredju in priredju?

3. Stopnjevanje pridevnika. Kako ga stopnjujemo?
 
Gospa je bila zelo prijazna, čeprav mogoče njen videz in prvi stik varata:
1.) Kaj so kratice, kako se zapisujejo, katere vrste okrajšav poznamo? (zaradi napake v pripravi, napisala sem v.d. ravnatelja in se v. d. piše s presledkom)
2.) Kako se sklanjajo kratice? Katerega spola so?
3.) Razvoj pisave.
4.) Naglaševanje.
 
Hudo stroga gospa, nisem dobila občutka za kakršnokoli pomoč z njene strani. Na srečo sem znala :D

1. Prevzete besede

2. Kopitar - Metelko - Dajnko

3. Pomišljaj in vezaj
 
1. Fonem, črka.
2. Jezikovni priročniki, natančneje opisati SSKJ.
3. Napake iz priprave popraviti in pojasniti.
 
SLO
1. Slušne prvine govora, podrobneje intonacijo.
2. Prevzete besede (citatne, tujke, sposojenke; kako beseda rata sposojenka - da izhaja iz latinične pisave in da se ogromno rabi v slov. jeziku.)
3. Odstavčni in predložni pomošljaj (veznik) in razlike med njima.
 
Sem slavistka in anglistka, moja vprašanja:
1) razlike med sklanjatvami v učbenikih in slovenski slovnici (torej pridevniške sklanjatve v učb. ni, v slovnici je)
- primeri moških sklanjatev, končnice ...
2) prevzete besede:
- kako je s polatinjenimi besedami, besedami grško-rimskega izvora,
3) jezikovni priročniki (kateri, vrste ...)
- katere so najnovejše izdaje priročnikov.

Opravila!
Moram pa izpostaviti, da mogoče res deluje ga. Epih strožja od ostalih dveh članov komisije, vendar mi je zastavljala podvprašanja in me vodila, meni je bila super!
 
1. Števniki
2. Naglas, poudarek
3. Naglasna znamenja in primeri
4. Kako zapisujemo matematične znake (stičnost, nestičnost)
 
1. Vse o veliki zacetnici. Razlika med nenaselbinskimi in naselbinskimi imeni, stvarna, obcna...
2. O vezaju in pomisljaju...
Socialne zvrsti jezika. Katere? Kako, zakaj, kje se govorijo interesne govorice, kam spadajo...?
Verjemite, gospa strogo izgleda, vendar je prijazna in zelo korektna. Nic se ne bojte. Hvalabogu je vse za mano, uspesno sem opravila, vsem ostalim zelim vse dobro. Zdaj pa veselo na delo. Lp
 
1. Prevzete besede (natančno s primeri); Kako pišemo "parkinsonova bolezen" in zakaj (vrstno ime, ki izhaja iz lastnega imena).
2. Krajšave (primeri in podvprašanja; kako jih zapisujemo).
3. Pridevniki in prislovi (primerjava z angleškim jezikom - stopnjevanje pridevnikov; Kateri prislov je pregiben? "lepo, lepše, najlepše").

Hvala forumu in veliko sreče.
 
Moja vprašanja so bila:
1. Koliko glasov/črk imamo?Kako delimo glasove?
2. Razlika med poudarkom in naglasom. Nato mi je dala črke v zaporedju m,e,n,i in sem morala tvoriti različno naglašene besede in razložiti kaj so (samostalnik, glagol, osebni zaimek)
3. SSKJ - opisati geselski članek.
4. Popraviti nekaj napak iz priprav.
 
Zemljepisna lastna imena.
Fonem,črka (delitev, zakaj so soglasniki pomembni,izgovorjava V)
Napačno zapisan pomišljaj v pripravi.
 
1. Prevzete besede (sposojenke, tujke, citatne besede) Prevzeta imena bitij (kako je z besedami grško-rimskega izvora...)
2. Tvorjenke (kako se zapiše sestavljenka) Sem pač poudarila da z e-jem.
3. Napaka iz priprave (manjkala je vejica pred veznikom ali pri predmetnem odvisniku).
 
Opravljala za razredni pouk

Katere priročnike uporabljamo, kateri so dostopni na internetu (omenila sem Fran - "skupek" slovarjev)?
Fonologija - še posebej jo je zanimalo, zakaj so pomembni nezveneči nezvočniki (zaradi predloga s)
Katere kratice in okrajšave sem uporabila pri pripravi za matematiko (MAT, št.) - kako se zapisujejo in katerega spola so kratice?
Kam bi pogledala, če se nekaj piše z veliko ali malo začetnico, v SSKJ ali SP?

Gospa deluje stroga, vendar pomaga in te sproti popravi, če se kje zmotiš in ne spomniš (sama nisem imela pojma katere kratice sem uporabila v pripravi - me je usmerila in sem se nato spomnila)
Srečno in pogumno! :)
 
Katere so pregibne besedne vrste, povej primer, kako jih pregibamo: sklanjanje, stopnjevanje, spreganje. Kako stopnjujemo: 3-stopenjsko (osnovnik, primernik, presežnik) in 2-stopenjsko (osnovnik, elativ). Moral sem še povedati, da imam v pripravi pri naštevanju ciljev vezaje, moral bi imeti odstavčne ali alinejne pomišljaje... Potem sem moral povedati še rabo vezaja in pomišljaja.
 
1. Črka in glas (zvočniki, nezvočniki), kateri soglasnik ima največ posebnosti (izgovorjava črke v: primeri), zakaj besedo "šal" izgovarjamo kot "šal" in ne kot "šau" (ker je prevzeta beseda)
2. Samoglasnik e (vrste), posebnosti polgasnika
3. Okrajšave in kratice (t. i., tj.,kako sklanjamo kratice, kako jih še lahko, v katerem spolu so + izjema ZDA)
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

  • Zaklenjeno
Datum izpita: 21. jun 2023 Ura izpita: 16.00 Področje v šolstvu: osnovna šola Strokovni...
Odgovori
0
Ogledi
680
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
587
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.284
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.408
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.025
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
3
Ogledi
1.853
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.081

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu