DUŠEJ BLATNIK - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
DUŠEJ BLATNIK - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Mladi učitelj

Osebje foruma
Administrator
Pridružen
21. nov 2010
Prispevki
5.831
Nazadnje urejeno:
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj

Novejša vprašanja oz. prispevki se dodajajo na koncu teme.

Vprašanja so posredovana samo s strani uporabnikov.
- - -​

Vprašanja na strokovnem izpitu raznih kandidatov:


(glej naslednji prispevek)
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

10.maj 2011
Socialne zvrsti jezika.
Podrobneje o zbornem in književno pogovornem jeziku, kateri je normiran.
Geste, kretnje, mimike, zakaj so pomembne.
Sklanjaj svoj ime in priimek, kako bi sklanjala, če bi šlo za moško ime in priimek. Iz tega tvori pravilo.
 
Zelo prijazna gospa, pomaga ...

SSKJ, ali so notri tudi besede, ki niso knjižne (da, imajo ob sebi kvalifikator), kje bi izvedela, kaj pomenijo frazemi. Ali je beseda, ki ima dva pomena (prst/prst), razložena v dveh geselskih člankih (da, ker je tudi različnega spola). V čem je razlika, če rečeš svetnik/svetnik (sem pri zakonodaji narobe naglasila), kaj so blizuzvočnice. Kateri so govorno organi. Ali se reče glasilki ali glasilke? (Glasilke, ker parne organe govorimo v množini). Kaj je enostavčna poved? Ali imajo vse večstavčne povedi vejice, katere ne?

To je to, brez panike.
 
Prijazna gospa, pomaga, če se ti zalomi

1. Socialne zvrsti jezika (podrobno o knjižnem zbornem jeziku)
2. Koliko velikih začetnic ima naš naslov vrtca? Med katera lastna imena sodi Kranj?
3. Kaj najdemo v Slovenskem pravopisu, katre priročnike še poznamo?
 
Zelo prijazna, umirjena gospa, pomaga in se trudi, da bi ti uspelo.
vprašanja:
- sklanjaj samostalnik otroci
- glasovi v slovenskem jeziku (zvočniki, nezvočniki, polglasnik)
- nekončna ločila
- pridevniki: otrokov, otroški,otročje - kateri pridevniki so to, uporabi v stavku, katera je njihova nadpomenka (blizuzvočnice)
 
Prijazna gospa, ampak slovenščino pa obvlada.

1. Ali sta slovenščina in slovenski knjižni jezik sopomenki?
2. Velika začetnica; kako se napiše Vlada Republike Slovenije in vsako začetnico utemeljiti. Kaj pa slovenska vlada? Zakaj?
3. Pisanje skupaj in narazen - kako napišemo vzgojno-izobraževalni? Zakaj tako? Kako pa lanskoletni? Zakaj?
 
1. Kaj najdemo v Slovenskem pravopisu? Katere priročnike še poznamo?
2. Pravila, kdaj uporabimo oz. pišemo vejico (na podlagi učne priprave, sem imela eno vejico preveč)
3. Prevzete besede, kako napišemo newyorški.
 
Odg: Izpraševalec: DUŠEJ BLATNIK

Bolj kot ne razgovor zato bi težko izluščil samo tri vprašanja.
Govorila sva o Slovenskem pravopisu, kako je razdeljen in te stvari. Govorila sva tudi o slovarju, ki ga spremlja ter o tem kakšna je razlika med njim in SSKJ. Tukaj sem jo z odgovorom prehitel in celo malo zmedel :D YES :D. Potem sva se začela pogovarjati o glasovih. Tukaj sva se ustavila na polglasniku, pač kako se piše, da so besede kot je film, ki ga nimajo zapisanega. Tu me je dosti spraševala in seveda dosti nisem vedel, kar sem ji tudi povedal in se je nasmejala (verjetno si je misla zdaj pa maš, ko si me zmedel :D). Zadnji sklop je bila diskusija o pripravah lepo na izi. Cisto korektna oseba.
 
Odg: Izpraševalec: DUŠEJ BLATNIK

1. Kaj so frazemi in kje jih najdemo? Povej en primer.
2. Katere socialne in funkcijske zvrsti jezika poznaš? Ali je knjižni jezik lahko materinščina? Naj od otroka vedno zahtevamo, da govori knjižno (ne, opisala sem npr. rabo jezika v spontanih situacijah zunaj šole, ona pa je dodala še zaslišanje)?
3. Kako (z malo ali veliko začetnico) pišemo praznike, katera dva pišemo z veliko začetnico in kako pišemo kristjani in muslimani?
 
Odg: Izpraševalec: DUŠEJ BLATNIK

SLOVENSKI JEZIK:
1. Katere besede sklanjamo
2. Velika začetnica - kako pišemo Kamniško Savinjske Alpe, Vlada Republike Slovenije, slovenska vlada
3. Razlika med stavkom in povedjo
 
Odg: Izpraševalec: DUŠEJ BLATNIK

1)Raba vejice, kako prepoznaš večstavčne povedi
2)Interesna zvrst jezika(sleng, žargon, argo), kam spada. (Iz)sposojenke...
3)Razlika med vezajem in pomišljajem, kako pišemo vzgojno-izobraževalni (z vezajem stično)

Na kratko: zelo prijazna gospa.
 
Odg: Izpraševalec: DUŠEJ BLATNIK

1.) Slovenenski knjižni jezik (zakaj je pomemben...)
2.) Norma slovenskega jezika - ali nekaj takega - v glavnem da je zapisan v SSKJ, Slovenskem pravopisu in Slovenski slovnici...
3.) Ali se bodo slovnična pravila spreminjala v prihodnosti? Da, se bodo, ker je jezik živ.
4.) Sklanjanje ženski in moških imen (sklanjanje primer moškega imena Matija Dekleva)
5.) Dajala mi je primere stavkov in sem morala spremnit kaj je v njih narobe (Pri pouku smo govorili o doktor Francetu Prešernu --> Pri pouku smo govorili o doktorju Francetu Prešernu. Še vsaj 4 primere mi je navedla, samo se jih sedaj niti približno več ne spomnim...)

Prijazna gospa....res obvlada, ampak vseeno pomaga :)

Veliko sreče!
 
Odg: Izpraševalec: DUŠEJ BLATNIK

Pa da vam še jest napišem vprašanja, ki mi jih je danes gospa Dušej Blatnik postavila :) Sem ponavljala slovenščino in bila uspešna! Juhu!
happy0064.gif
yahoo.gif

party.gif

Začeli sva s samoglasniki, katere poznam - najprej sem rekla a e i o u in ni bila zadovoljna potem pa sem povedla pravilno katere foneme samoglasnike poznamo, kdaj so samoglasniki poudarjeni, dala mi je en primer, eno besedo pa se ne spomnim več katero sam vem da sem rekla da je prvi samoglasnik poudarjen, ker sta bila dva o-ja ali a-ja v besedi, ne spomnim se več... kaj točno poudarimo v besedi, ko poudarimo samoglasnik in sem rekla da poudarimo cel zlog v besedi in da to pomeni da bolj glasno izgovorimo in me je dopolnila neki podobnega da gre zrak z večjo močjo vn iz ust... kaj pomeni jakost? (moč)
Potem sva šli na sklanjatve, zanimalo jo je kaj vem o moških sklanjatvah, treba je pač povedat, da so tri sklanjatve, povedat primere, ker je za tretjo moško sklanjatev značilna ničta končnica in se tako večinoma kratice sklanjajo me je potem vprašala še o kraticah. Naslednje vprašanje pa je bilo o zloženkah, kaj so zloženke in potem mi je govorila primere jest pa sm morala povedati ali so napisane skupaj, narazen ali z vezajem in zakaj.

zelo prijazna gospa, zgleda sicer bolj stroga, vendar pomaga in te vodi do odgovorov :)
 
Odg: Izpraševalec: DUŠEJ BLATNIK

Katere priročnike poznaš? Katerega uporabljam pri svojem delu in en konkreten primer kaj sem šla pogledat v njega? Opisat SSKJ in Slovenski pravopis.
Lastna imena. Kako pišemo besedo muslimani (velika ali mala začetnica)?
Raba vejice. Povedala primer, jaz pa sem morala povedati, kje je vejica in zakaj.

Gospa je res super! ;)
 
Odg: Izpraševalec: DUŠEJ BLATNIK

Mene pa je (sem anglistka) najprej povprašala po glasovih v slovenščini in potem sem jih morala povezati z angleškimi. Kje se pojavlja problem pri izgovorjavi otrok v šoli (torej ker v slo ne izgovarjamo nekaterih glasov kot npr. kol, vol, se potem to rado dogaja tudi v angleščini. Otroci pač ne izgovarjajo pravilno zadnjih glasov. Torej je želela slišat, da jih je to treba posebej opozarjat.
Potem sem povedala še delitev glasov v slovenščini, pa kateri so najbolj problematični za izgovorjavo, kako sploh tvorimo glas, in zakaj so zveneči nezvočniki zveneči?
Nazadnje sva se pogovarjali še o poslovenjanju besed (prevzemanje tujk in njihovo zapisovanje).
Opozorila me je še na datume. Vsepovsod v pripravah sem imela 01.02.2013 , pa ne sme biti z ničlami...pa še presledek mora biti...

To je v glavnem to...

veliko sreče vsem...
 
Odg: Izpraševalec: DUŠEJ BLATNIK

Prevzete besede! Kam spada beseda radio? (tujka) Povej primer za sposojenko. Ali lahko iz sposojenk tvorimo besede? (da)
Ločila: Katera so dvodelna? Kdaj uporabljamo narekovaj?

To je bilo to ...

Veliko sreče in uspeha vsem ...
 
1. Pravopis (kaj najdemo v njem, kdaj je izšel, ...)
2. Interesne govorice (naštej in opiši, katero govorico bi uporabljala skupina glasbenikov? Ali je katera od interesnih govoric umetni jezik in če je, zakaj?)
3. V katerem primeru bi pisali zima z veliko začetnico na sredini stavka? Podvprašanje: zakaj je Kosovel pisal človek z veliko začetnico v svojih pesmih? (ker je poudarjal človeka kot moralno višje razvito bitje ali nekaj podobnega)
4. Izberi si eno pravilo iz Pravopisa in ga podrobneje opiši (pač izbral sem si veliko začetnico in sem zadevo hitro rešil).
5. Razlika med povedjo in stavkom, priredno in podredno zložene povedi.

Prijazna gospa, pomaga z podvprašanji, če poveš kako neumno, te vpraša kako si to mislil, in imaš šanso popraviti :)
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
580
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.280
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.404
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.021
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
3
Ogledi
1.851
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.077
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.033

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu