DUŠEJ BLATNIK - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
DUŠEJ BLATNIK - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

1. Slovenski pravopis in SSKJ.
2. Stalne besedne zveze, primer, kje so razložene.
3. Sklanjanje moških priimkov. Ali lahko sklanjaš Miha po prvi in po drugi moški sklanjatvi? (da)

Gospa je resna ampak prijazno pomaga s podvprašanji in primeri.
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

- SSKJ (opis, geselski sestavek).
- Stalna besedna zveza (primer).
- Moške sklanjatve (primeri imen za 1. in 2. ter kaj sklanjamo po 3.).
 
- Interesne govorice (naštej, katera se razvija najhitreje)
- kratice+ katerega spola so VSE kratice (moškega- razen ZDA)
- lastna imena (naštej skupine lastnih imen).

Zelo prijazna gospa, pomaga, daje podvprašanja, če se ti zatakne:)
 
STROKOVNI IZPIT – MOJA VPRAŠANJA (24.6.2014)

Področje: predšolska vzgoja

SLOVENŠČINA: DUŠEJ BLATNIK (zelo prijazna in umirjena)

· Povejte mi vse o lastnih imenih (delitev, zapis, posebnosti…).

· Samoglasniki – koliko jih je v slovenščini, kako jih zapisujemo, kaj pomeni da je naglašen, kakšen vpliv ima pri izgovoru govorna cev, opiši mi ostrivec/krativec/strešico in dodaj zraven primer.

· Raba predloga z/s – katero pravilo velja, kateri pred katerimi?
 
Moja vprašanja iz 25. 9. 2014:
- Velika začetnica.
- Pisanje skupaj, narazen, z vezajem, pomišljajem.
- Slov. pravopis.

Prijazna in pomaga pri zagatah.
 
sportni pedagog
ful uredu zenska, pomaga ce se zatakne, brez panike
zemljepisna imena, kako jih locimo, znacilnosti
funkcijske zvrsti jezika
v pripravi sem datum napisal brez presledka (nacrtno) in me je vprasala, kaj je narobe in zakaj se pise narazen
srecno DIFovci in ostali
 
1. Naštejte jezikovne priročnike?
2. SSKJ?
3. Socialne zvrsti jezika?
 
1. koliko narečij poznamo?
2. KAteri priročnik je bil nazadnje izdan (ravno včeraj je bil sskj :))
3. sklanjanje ženskih in moških priimkov.
 
1. SAMOGLASNIKI (koliko jih je, koliko črk, kakšno vlogo imajo v besedi in zakaj je to pomembno na mojem področju (nosilci zloga, povezava z besedilom pesmi - študirala sem glasbo), nekaj besed o odprtosti govorne cevi, glasilkah, kaj bi se zgodilo, če glasilk ne bi imeli, pri katerih glasovih glasilki mirujeta (sičnih) - tudi vse to smo morali znati že na faksu.

2. VEZAJ, POMIŠLJAJ (nekaj primerov, kdaj stično kdaj nestično, primeri iz mojega področja (C-dur, e-mol)

3. VEJICA PRI PISANJU IMENA IN PRIIMKA (Tina Novak brez vejice, Novak, Tina z vejico - zakaj (ker je Tina pomembnejše in je v drugem primeru torej zamenjan vrstni red; Tina je lahko Novakova, obratno pa ne).

Gospa je umirjena, prijetna in ZELO prijazna! Pomaga s podvprašanji, dovoli, da si vzameš nekaj trenutkov in v miru razmisliš. Izhaja iz področja, ki si ga študiral (pri meni je tako veliko stvari povezala z glasbo in me spodbudila, da sem navajala konkretne primere).
 
Aja, pozabila sem še TROPIČJE (skladenjska raba, stičnost, se lahko še v kakšnem drugem primeru uporabi - kot nedokončana beseda, v tem primeru stično).
 
Slovenski pravopis
Množinski samostalnik
Zakaj priimkov ni v SSKJ? (Slovar podaja pomen besed, priimek pa nima nekega pomena) Kateri pripročnik je letos izšel na novo? (SSKJ)
 
6. 1. 2015

Zelo prijetna gospa.

1. Temeljni priročniki SKJ.
2. Zgodovina SKJ (tu me je vprašala še dodatno kdo je avtor pisave bohoričice (Primož Trubar) - pa zakaj se za abecednik in katekizem pojavljata 2 letnici - ker je napisan v različnih pisavah, pa ali lahko štejemo BS res za knjižno Slovenščino - ne, gre za rokopise).
3. Tu si je zapisala 3 besede, ki sem jih npr. pri zakonodaji in ustavi bol po domače povedala :) (npr. v njega napišemo - kaj bi bilo bolje? Sem povedala vanj). Pa kako se pravilno izgovarja - gremo delat ali gremo delati.
 
Večstavčna poved in razlika med priredjem in podredjem
vejica (kdaj je in kdaj ni, glede na prejšnje vprašanje)
samoglasniki
natančneje o polglasniku
 
Prijazna gospa. pomaga, če kaj zamešaš.
1. Socialne zvrsti jezika.
2. Ločila, katera poznamo, nekaj več o oklepaju. Vejica.
 
Glasovi (samoglasniki, polglasnik, primerjava glasov z angleškimi - pomembno, da opozorimo učence na zadnje glasove, katerih je več - zvenečih, nezvenečih)
 
1. Glasovi SKJ (razdelitev, pari po zvenečnosti, izgovorjava črke 'v' na začetku, med, na koncu besede)

2. Zakaj imamo sklanjatve?

3. Množinski, edininski samostalniki.
 
prijazna!
opravljala kot profesorica razrednega pouka
vprasanja:
sskj, ali vsebuje le besede slov.knj.jezika? kaj pa gnezda?
kaj so frazemi? kaksen frazem je "Za dezjem posije sonce."? kje bi lahko iskali njegov pomen? pod katero besedo bi ga iskali v sskj?
tvori pridevnik: sedem metrov klop, kako se zapise?
 
Vprašanja, ki sem jih dobila:
1. Raba vejice. Povej primer priredja, kjer ne uporabljamo vejice.
2. Socialne zvrsti jezika. Norma jezika- kaj pomeni, da je knjižni jezik normiran.
3. Kje lahko najdemo navodila za navajanje virov v literaturi (v mislih je imela priročnike SLJ- torej v Pravopisu). Kaj še najdemo v pravopisu?
 
1. Pravopis (kda je izšel zadnji, poglavja pravopisa in v čem je razlika med slovarjem v pravopisu in SSKJ - slovar v pravopisu ima še lastna imena).
2. Raba velike začetnice (kako se piše Bela krajina in še en kraj, ki se ga ne spomnim, vem da je šlo za dvobesedno ime in da se je oboje pisalo z veliko začetnico).
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
579
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.279
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.404
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.021
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
3
Ogledi
1.851
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.076
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.033

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu