Dopust

Trenutno berete:
Dopust

Pridružen
22. okt 2015
Prispevki
122
Področje
  1. Osnovna šola
Prosim za čimhitrejši odgovor. Zanima me, ali je koriščenje dopusta v šolstvu obvezno?
V mislih imam primere, ko gre za zaposlitev za določen čas (npr. le par tednov). Zaposlen si npr. za 5 tednov, sicer ti pripadata 2 dneva dopusta, a ju zaradi narave dela ne želiš koristiti.
Se lahko dopustu odpoveš?
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

V Predpisi - Zakon o delovnih razmerjih piše:
(1) Letni dopust je mogoče izrabiti v več delih, s tem, da mora en del trajati najmanj dva tedna.

(2) Delodajalec lahko zahteva od delavca, da planira izrabo najmanj dveh tednov letnega dopusta za tekoče koledarsko leto.

(3) Delodajalec je dolžan delavcu zagotoviti izrabo letnega dopusta v tekočem koledarskem letu, delavec pa je dolžan do konca tekočega koledarskega leta izrabiti najmanj dva tedna, preostanek letnega dopusta pa v dogovoru z delodajalcem do 30. junija naslednjega leta.

(4) Delavec ima pravico izrabiti ves letni dopust, ki ni bil izrabljen v tekočem koledarskem letu oziroma do 30. junija naslednjega leta zaradi odsotnosti zaradi bolezni ali poškodbe, porodniškega dopusta ali dopusta za nego in varstvo otroka, do 31. decembra naslednjega leta.

(5) Delavec, ki dela v tujini, lahko v celoti izrabi letni dopust do konca naslednjega koledarskega leta, če je tako določeno s kolektivno pogodbo, ki zavezuje delodajalca.

(6) Delavec, ki ima v prvem letu zaposlitve pravico do izrabe sorazmernega dela letnega dopusta, pridobi pravico do izrabe letnega dopusta za naslednje koledarsko leto ob začetku naslednjega koledarskega leta.

Kot kaže, ga je obvezno porabiti oz. ga je delavec dolžan izrabiti, kot piše pod točko 3.

Kaj pa pravi vodstvo šole?
 
Andrej, hvala lepa.
Točko 3 jaz sicer razumem kot besedilo, ki nagovarja tiste, ki so zaposleni za dalj časa.

Vodstvo šole pravi, da je dopust pravica in obveznost; mene pa še vedno zanima, ali se smeš (v primeru, kot sem ga opisala) dopustu odpovedati in ga ne izkoristiti.
 
To nekoriščenje dopusta mi ne da miru. Smem prositi za pravni nasvet?
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu