DERNOVŠEK - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
DERNOVŠEK - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Mladi učitelj

Osebje foruma
Administrator
Pridružen
21. nov 2010
Prispevki
5.831
Nazadnje urejeno:
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj

Novejša vprašanja oz. prispevki se dodajajo na koncu teme.

Vprašanja so posredovana samo s strani uporabnikov.
- - -​

Vprašanja na strokovnem izpitu raznih kandidatov:

1. Zgodovina slovenskega jezika - 2. polovica 19. stoletja. (kaj je Prešeren prinesel, katere pisave smo kdajkoli uporabljali);
2. Socialne zvrsti
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Odg: Izpraševalec: DERNOVŠEK

1. Jezikovni priročniki. Podrobneje SSKJ.
2. Pedagoški govor.
3. Kaj pomeni skladenjska in neskladenjska raba ločil. Izberi eno in povej primer.
 
Odg: Izpraševalec: DERNOVŠEK

1. Ker sem pri razlagi zakonodaje uporabila enkrat trpnik in drugič tvornik, mi je ponovila moje povedi in vprašala, v čem se razlikujeta. Nato sem morala povedati še en primer za trpnik in tvornik ter vsak pojem pojasniti.

2. Kaj je glagolski vid? Povej primer. Nato sem še razložila oba pojma.

3. Katera ločila uporabljamo v premem govoru? Katero ločilo postavimo na koncu dobesednega navedka v povednem naklonu?

4. Katere zaimke poznaš? S čim še izražamo svojino? S katerim pridevnikom izražamo svojino? Kaj "poimenuje" vrstni pridevnik? Je slovenski jezik vrstni ali svojilni pridevnik?

Opravljala sem izpit za pdročje OŠ, razredni pouk.
 
Odg: Izpraševalec: DERNOVŠEK

-- Za kaj se uporablja SSKJ, kako so zgrajena njegova gesla, nekoliko podrobneje je bilo treba opisati kvalifikatorje in frazeološko in terminološko gnezdo
-- Namenilnik in nedoločnik, kje se uporabljata in razlika med njima
-- Kje vse se uporablja vejica
 
Odg: Izpraševalec: DERNOVŠEK

Tujke
Kako izražamo svojino v slovenščini? Katere pridevnike še poznamo?
Pomišljaj in vezaj
 
Odg: Izpraševalec: DERNOVŠEK

Moja vprašanja:
1. Razlika med naglasom in poudarkom?
2. Povej primera uporabe naglasa na različnih mestih v enaki besedi. In kaj to pomeni? (npr. tema -tema --tema kot nasprotje od svetlobe in tema kot tema besedila) podarek lahko spremeni pomen besede.
3. iz priprav: Razlika med vezajem in pomišljajem.

Gospa Dernovšek je tako prijetna gospa in res ni potrebno veliko povedati, da je zadovoljna. Lahko ste srečni, če dobite njo v komisiji.
 
Odg: Izpraševalec: DERNOVŠEK

1. Razlika med pomišljajem in vezajem.
2. Pogovorni knjižni jezik, zborni jezik, zakaj je pomembno da uporabljamo knjižni jezik pri pouku (učni jezik, učno načelo).
3. Sporazumevalna načela - naštej in na kratko opiši.

Se strinjam z špelcamarelca, gospa Dernovšek je zelo prijazna.
 
Odg: Izpraševalec: DERNOVŠEK

1. Tri pike (stičnost, nestičnost)
2. Knjižni pogovorni jezik (zakaj je pomemben), zakaj je pomembno narečje?
3. Pedagoški govor
 
Odg: Izpraševalec: DERNOVŠEK

V pripravi sem v stolpičnem naštevanju uporabila vezaj namesto pomišljaja. Zato me je ga. vprašala uporabo enega in drugega. Kje in stičnost v posameznih primerih.

Poglavja slovenske slovnice - našteti in na kratko opisati.

Geselski članek v SSKJ - sestava. Čemu je namenjen SSKJ?
 
Odg: Izpraševalec: DERNOVŠEK

1. Slovnica - poglavja in podpoglavja
2. kaj je državni, materni, uradni, tuji, šolski jezik.
 
Odg: Izpraševalec: DERNOVŠEK

1. Kaj moramo upoštevat pri sestavi besedila ? (pravopisna in slovnična pravila)
Kje ta pravila najdemo? Naštej poglavja slovenskega pravopisa.
2. Glasoslovje - ostrivec, krativec, strešica (opiši jih).
3. Velika začetnica.

Tudi zelo prijazna gospa!
 
DERNOVŠEK:

1. Razlika med vezajem in pomišljajem (napaka pri alinejskem naštevanju v pripravi). Končna ločila.
2. Pedagoški govor.
3. Socialne zvrsti jezika.
 
1. Pedagoški govor. Kako se odnosni uresničuje v razredu?
2. Jezikovni priročniki. Ker sem slovenistka: katere uporabljam pri svojem delu, katere bi morali učenci bolje poznati?
 
1. Vezaj in pomišljaj
2. Jezikovni priročniki, podrobneje SSKJ
3. Nekaj iz priprav (stavčni členi, v katerem poglavju slovnice jih najdemo ipd.)
 
1. V pripravi sem imela besedilo citirano s spletne strani zapisano v izvirni obliki s slovničnimi napakami. Vprašala me je, zakaj ga nisem popravila.
(ker gre za dobesedni navedek in se v avtorjevo besedili ne posega). V tem besedilu je bil tudi fičko (avto) zapisan z malo začetnico in me je vprašala če je to prav (DA) in v katerem primeru bi bilo z veliko začetnico.
2. Osebna lastna imena in zapis velike začetnice (kako pišemo imena latinsko grškega kroga - kdaj jih priredimo slovenščini in kdaj ne)
3. Naglasna znamenja: kaj zaznamuje ostrivec, krativec in strešica.
 
Gospa je nadomeščala prvotno izpraševalko. Bila je zelo pozitivna, nasmejana, prijazna, pogovarjali sva se zelo sproščeno, vodi do odgovora, če pa ne veš pa ne komplicira nekaj.
1. Velika začetnica (primer, ki ga je dala: kako se piše zdravstveni dom).
2. SSKJ, katero gnezdo je meni bolj v uporabi.
3. Nedoločnik, namenilnik. Podvprašanja (kaj je to sklon, kaj so to glagoli premikanja. Dala je tudi primer in sem ji morala povedati če bi v povedi uporabila besedo povedat ali povedati).
 
1. Jezikovni priročniki
2. Pedagoška komunikacija pri pouku slovenščine. Na katere načine odpravljam narečnost, pogovornost v razredu?
3. Pedagoški govor
 
Vprašanja:
- Velika začetnica v zemljepisnih imenih (razloži)?
- Pedagoški govor (spoznavni, odnosni)?
- Enosmerno, dvosmerno sporazumevanje?
 
V pripravi mi je manjkala vejica pri podredno zloženi povedi, pa je vprašala kdaj vstavljamo vejico pri teh povedih, pa sem mogla našted odvisnike in potem še povedat kdaj so oz.kdaj ni vejic pri priredno zloženih povedih.
Pa potem še o namenilniku in nedoločniku.

Sproščeno ;)
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

  • Zaklenjeno
Datum izpita: 19. jun 2023 Ura izpita: 15.45 Področje v šolstvu: gimnazija Strokovni naziv...
Odgovori
0
Ogledi
592
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
584
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.281
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.407
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.023
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
3
Ogledi
1.852
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.080

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu