DEGAN KAPUS - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
DEGAN KAPUS - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

1. SSKJ (geslo, primer frazeološkega in terminološkega gnezda)
2. Zvočne prvine govora (našteti in opisati register, mašila, navesti primere)
3. Vidne prvine govora
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Gospa Dekus Kapus je zelo prijazna izpraševalka, tako da je skrb popolnoma odveč. Moja vprašanja so bila enaka, kot so že objavljena vprašanja ta tem forumu:
- umetnostni in neumetnostni jezik (poveš vse kar veš)
- zvočniki slovenskega jezika
To je bilo vse.
 
1. Socialne zvrsti jezika (podrobneje razloži interesne govorice - sleng, žargon)
2. Zemljepisna lastna imena (kaj pišemo z malo/veliko začetnico)
3. Pomen reformacije za razvoj slovenskega knjižnega jezika.
 
Moja vprašanja:
- pedagoški govor
- funkcijske zvrsti jezika, natančneje praktičnstrokovna
- večbesedna zemljepisna lastna imena - pravila (ločeno naselbinska, nenaselbinska); kako se piše Kranjska Gora, primer, kjer se gora piše z malo, kje ugotovimo ali je ime naselbinsko, nenaselbinsko - Krajevni leksikon
 
Moja vprašanja na strokovnem izpitu:
1. Umestnostni jezik v primerjavi z ostalimi tremi zvrstmi jezika.
2. Zvočniki.
3. Stičnost vezaja.

Gospa je zelo prijazna, pomaga, usmerja s kakšnim podvprašanjem.
 
Moja vprašanja:
- funkcijske zvrsti slovenskega jezika in obrazložiti razliko med umetnostnim in neumetnostnim jezikom,
- večbesedna zemljepisna lastna imena (pravila, potem pa je spraševala kako se napiše Kranjska Gora, Šmarna gora, Kočevski rog ali Rog).
 
1. Funkcijske zvrsti.
2. Kam pogledamo kako se beseda zapiše, kam kako se izgovori? Fraz. gnezdo, etimološko... Samo bistvene stvari okoli slovarja.
3. Ostrivec, krativec, strešica (tu je hotela slišat neke izjeme, baje se pri nekaterih v rodilniku nekaj spremeni... Ne vem točno kaj je hotla). Razlika med poudarkom in naglasom.

Korektna, pomaga, usmerja. Išče znanje!
 
1. Socialne zvrsti jezika. Natančneje knjižna zvrst in interesne govorice.
2. Pravila pri zapisovanju zemljepisnih lastnih imen.
 
1. Socialne zvrsti jezika, knjižne zvrsti, značilnosti.
2. Samoglasniki.
Zelo prijazna, z njo sva hitro zaključili, sem pa slavistka.
 
Lep pozdrav. Izpit sem imel 3.7.2017
Gospa je bila zelo prijazna, tako da je šlo v redu...
Vprašanja:
1. Vse o soglasnikih, (zvočnikih še posebej). Najbolj je iskala to, da so najbližje samoglasnikom.
2. Zvočne prvine govora (našteti in opisati mašila in register)
3. Reformacija (našteti reformatorje, opisati trubarjeva dela)
 
Lep pozdrav. Izpit sem imel 3.7.2017
Gospa je bila zelo prijazna, tako da je šlo v redu...
Vprašanja:
1. Vse o soglasnikih, (zvočnikih še posebej). Najbolj je iskala to, da so najbližje samoglasnikom.
2. Zvočne prvine govora (našteti in opisati mašila in register)
3. Reformacija (našteti reformatorje, opisati trubarjeva dela)
 
1. Brižinski spomeniki.
2. Pedagoški govor.
3. Funkcijske zvrsti, podrobneje sleng in argo.
 
Izpit sem opravila za pomočnico vzgojiteljice.
Prišlo je do spremembe komisije. Gospoda Petra Planinca je zamenjala gospa DEGAN KAPUS.

1. Med govorom je zasledila, da sem besedo "mesto" narobe uporabila v dvojini zato sem jo potem mogla sklanjati v vseh sklonih.
2. V pripravi je opazila napako - nepravilna raba vejice. Tu sem mogla obrazložiti.
3. Vrste priročnikov. (SSKJ, SS, SP. Na kateri strani si jih lahko ogledamo? -Fran)

Zelo prijazna in nasmejana. Ko sem se malo "zaštrikala" se mi je kar začela smejati, ko sem se popravila in me vprašala, če si bom v prihodnje zapomnila. :P
 
Termin: 15.11.2017

- Kako se umetnostni govor razlikuje od ostalih zvrti (estetska funkcija - uporaba metafor, prispodob, verzov, rime,...)
- Pedagoški govor
- Zvočne prvine govora
 
Termin: 14. 6. 2018

Zelo prijazna gospa, pomaga s podvprašanji.

- Pomembna obdobja razvoja slovenskega jezika (od reformacije do realizma).
- Kaj pišemo v slovenščini z veliko začetnico (podrobneje opišite zemljepisna lastna imena, kaj so izjeme (mesto, selo, vas, trg), zakaj pišemo Šmarna z veliko gora z malo)
- Odnosni govor
 
14.6.2018 izpraševalka:mag. Majda Degan Kapus
1. Obdobje romantike. Kdo jo zaznamuje zakaj je pomembna za slovenski jezik.
2. Socialne zvrsti jezika. Kam bi uvrstila publicistični jezik. Ali je strokovni jezik knjižni?
3. Vezaj. Stičnost - nestičnost.
 
1. Socialne zvrsti jezika, podrobneje narecja ter argo.
2. Zvocne prvine govora.
3. Odnosni govor.

Zelo prijetna gospa.
 
1. zvrsti jezika (neumetnostne, umetnostne, funkcijske zvrsti, socialne zvrsti ...)
2. pedagoški govor
3. samoglasniki
 
1. Zvočne prvine jezika (podrobneje register in premori)
2. Glasovi
3. Socialne zvrsti jezika
 
- soglasniki (pomembno povedati, da so glede na zvenečnost najbližji samoglasnikom in da jih lahko, v nekaterih primerih, zaradi zvenečnosti nadomeščajo, dala je primer krt in vrt)
- funkcijske zvrsti (bistvo o vsaki, kaj je namen umetnostnih besedil - estetski, ljudje lahko ob besedilih razmišljajo, čustvujejo, vzpostavljajo notranji govor)
- pedagoški govor
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
580
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.280
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.404
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.021
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
3
Ogledi
1.851
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.077
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.033

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu