CVETKO - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
CVETKO - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Datum: 10.10.2017, izpraševalka ga. Cvetko, osnovna šola:
- kako se piše Škofja Loka in zakaj tako,
- naglasna znamenja s primeri,
- knjižnji jezik.
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Prijazna izpraševalka, išče znanje in pomaga. Za začetek mi je popravila nekaj vejic v pripravi in me spraševala o vejicah, kdaj jih postavljami in zakaj...

Potem so sledila vprašanja:
1. Zemljepisna lastna imena (naselbinska in nenaselbinska...)
2. Neknjiže pogovorne zvrsti
3. Napaka v pripravi : kako pišemo datum
 
zemljepisna lastna imena + primeri (naselbinska, nenaselbinska)
sklanjanje otrok (v ednini, dvojini in množini)
socialne zvrsti

Zelo prijazna gospa!
 
1) vse o vejici (napaka iz priprave)
2) naštej samoglasniki
3) zborni in pogovorno knjižni jezik (opiši, kje jih uporabljamo, katerega uporabljamo v vrtcu)
 
1. Kako se pravilno napiše datum
2. Vse o vejici (napake iz priprave)
3. Samoglasniki
4. Zborni in pogovorni knjižni jezik

Zelo prijetna gospa, ki išče znanje.
 
Glasovi SKJ, zakaj moramo poznati delitev na glasove.

Interesne zvrsti.

Namenilnik in nedoločnik (kaj to je, primer, ob katerih glagolih ju uporabljamo - poimenovati te glagole).

Če vidi, da znaš, te prekine, vse skupaj je šlo hitro, brez podrobnosti.
 
Prijetna, zelo.

1. Kam pogledaš, če ne veš kako sklanjati?
2. Sklanjati otrok in mati.
3. V katero narečno skupino spadaš? Kaj so njene posebnosti?
 
1. Pokrajinski pogovorni jezik in narečja.
2. Glasovi SKJ.
3. Sklanjanje samostalnika otrok v ednini, dvojini in množini.
 
Zelo prijazna gospa, jaz sem znala na vsa tri vprasanja odgovoriti, je pa za vsak slucaj vmes probala s kakimi primeri, pa je samo pokimala.
1. Zemljepisna lastna imena
2. Socialne zvrsti jezika
3. Naglasna znamenja

Iscejo znanje, ampak moras znati. Ne gre nekaj na blef, da bi probal sreco. Hitro navohajo, ce si se ali se nisi ucil - kot vsak ucitelj navsezadnje. :)
 
Predlog s in z, namenilnik in nedolocnik, socialne zvrsti.. Prijazen, pomaga s podvprašanji, da prideš do pravilnega odgovora... In ja... Hočejo znanje...
 
1. Naglasna znamenja,
2. Vejica (lastnosti)- napaka iz poprave,
3. Namenilnik in nedoločnik, tudi s konkretnimi primeri.

Prijazna in hitra.
 
1. Najprej me je popravila glede izgovorjave besede "svet" v kontekstu svet šole, svet EU... Glas e bi morala izgovarjati široko, ne ozko. Nato me je spraševala še, kakšno naglasno znamenje bi dala na svoje ime.
2. Uporaba velike začetnice pri naselbinskih in nenaselbinskih zemljepisnih imenih. Sama sem morala dati primere.
3. Nedoločniki (končujejo se na -ti in na -či) in namenilniki s primeri. Tukaj je želela slišati, da pred namenilniki stojijo modalni glagoli.

Delovala je najbolj stroga v trojici izpraševalk in je poleg praktičnega znanja želela slišati tudi strokovne izraze. Ampak kljub temu, da nisem vsega vedela, sem izpit uspešno opravila.
 
Izpit sem opravljala kot učiteljica slovenščine. Bilo me je grozno strah, kaj pomeni, da lahko slovenisti "pričakujejo podrobno spraševanje". Jaz tega nisem doživela, oziroma me je spraševala vse tiste reči, ki jih itak mora slovenist vedeti. Je prijazna, res pa je, da pričakuje od slovenistov knjižno izreko. Tudi če imate narečje - trudite se, pa jo boste impresionirali.

1. Temeljni mejniki v zgodovini slovenskega knjižnega jezika.
2. Delitev ločil (končna, nekončna, stična, nestična, skladenjska, neskladenjska raba), podvprašanje: kdaj so tri pike stično in kdaj nestično ločilo.
3. Nedoločnik, namenilnik - kaj sta? (neosebni glagolski obliki)

Srečno vsem. Slovenistom pa - ne poslušajte tega o "podrobnem spraševanju". Jaz sem pregledala katalog in cilje in ponovila vse, kar v bistvu že vem in sem eno leto učila otroke.
 
Na prvi pogled mogoce malo stroga ampak temu niti priblizno ni tako. Zelo prijazna gospa.

1. Sklanjanje svojega imena in priimka + primer za moski ime in priimek
2. Knjižni zborni jezik + knjižni pogovorni jezik
3. Soglasniki
 
Sem učiteljica slovenščine v OŠ, zato sem dobila zahtevnejša vprašanja in želela bolj poglobljene odgovore (to je tudi rekla). Kot je napisala pred mano - gospa deluje strogo, ampak je prijazna, v bistvu sva bolj klepetali.

1. Pisanje skupaj, narazen, vezaj (povezava z besedotvorjem).
2. Problematika vejic v šoli (tukaj sem ji razložila, kako sem snov razložila, ker so vejice zelo problematična snov).
3. Premena po zvenečnosti.
 
Vprašanja:
1. Knjižni jezik - kako ga delimo (zborni in knjižno pogovorni, ter razlika med njima)
2. Samoglasniki
3. Sklanjanje mati v ednini in sklanjanje otrok v množini

Zelo prijazna izpraševalka!
(Strokovni delala za pomočnico vzgojiteljice)
 
Za diplomirano vzgojiteljico
1. Velika začetnica pri zemljepisnih imenih
2. Naglasna znamenja. Katero naglasno znamenje bi dala na besedo svet (dva različna pomena - svet kot celota vsega in svet kot organ, ki svetuje (npr. svet vrtca))
3. Sklanjanje ženskih imen in priimkov + primer.

Zelo prijazna izpraševalka, ki ves čas pomaga in vodi do odgovorov.
 
- krativec, ostrivec, strešica kdaj jih uporabljamo in primeri, zakaj je dobro da vemo kako se jih uporablja ( ker je treba že v vrtcu otroke pravilno učiti izgovorjave besed, sploh če si v območju kjer je narečje zelo močno)
- soglasniki in zakaj je dobro da vemo kam kateri spadajo (zaradi predlogov s,z in k, h)
- kako pisemo Čateške toplice kot terme in kako Rimske Toplice kot kraj ne kot terme in pravilo (kot je napisano)

Cvetko pa kr vrta ko vidi da se ti ustavi in te lahko zmede ampak te popravi in usmerja. Prijazna nasmejana
 
Za Pomočnico vzgojiteljice:
1. Katera zemljepisna lastna imena pišemo z veliko začetnico, povej tudi zakaj. Dala je veliko primerov, npr. Kranjska Gora, Šmarna gora- razloži razliko, ter pravilo
2. Samoglasniki-opiši vse, kako zapisujemo polglasnik in primer
3. Neknjižni jezik, opiši pokrajinsko pogovorni, ter kateri so

Zelo simpatična, pozitivna. Izpit potekal v obliki pogovora, in vmes sprašuje, kar lahko zmede, vendar želi znanje.
 
1. Katere prirocnike imamo, kateri so in zakaj jih uporabljamo? Ali so tudi v elektronski obliki?
2. Glasovi v slovenščini (tukaj je vprasanje navezala tudi na uporabo s/z in naglase)
3. Nedolocnik in namenilnik

Zelo prijazna, pomaga, vendar zeli natancen in korekten odgovor. Postavlja veliko poduprasanj, tako da zeli slisati zelo podrobe stvari. Srečno
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

  • Zaklenjeno
Datum izpita: 20. jun 2023 Ura izpita: 16.30 Področje v šolstvu: osnovna šola Strokovni...
Odgovori
0
Ogledi
506
  • Zaklenjeno
Datum izpita: 19. apr 2023 Ura izpita: 15.30 Področje v šolstvu: vrtec Strokovni naziv...
Odgovori
10
Ogledi
1.179
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
584
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.280
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.407
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.022
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
3
Ogledi
1.852

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu