CVETKO - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
CVETKO - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Strokovni izpit sem opravljala drugič.
Prijazna izpraševalka, nasmejana in pomaga z podvprašanji
1. Velika začetnica,ker mi prvič ni šlo (primer in pravilo:zakaj je Novo mesto z malo in Kranjska gora oboje z veliko
2. Sklanjanje-tudi pravilo in na primeru:moje ime in priimek ,kaj pa če bi bilo moško ime? (Pri moških se sklanja tudi priimek,pri ženskem pa samo ime)
 
Prijazna gospa, pomaga s primeri, vodi in išče znanje.

1. Raba S/Z in K/H - na primerih.
2. Kateri jezikovni priročnik bi uporabila, da bi pogledala kako se pravilno napiše beseda? Pravopis. Kateri pravopis uporabljamo? Letnico izdaje. 2001
3. Kako delimo lastna imena? Povej primer zemljepisnega lastnega imena? Kdaj pišemo z veliko začetnico drugo besedo zemljepisnega lastnega imena?
 
Gospa Cvetko je prijazna, vendar dosledna. Pomaga, ce se zmotis in pocaka pravilen odgovor.

Moja vprasanja 3. 2. so bila:
1. Kaj je naglas in kaj poudarek? (naglasimo crko, poudarimo besedo),
2. Nastej naglasna znamenja in povej, kaksne glasove oznacujejo (stresica, krativec, ostrivec, postavljamo jih na samoglasnike),
3. Uporaba vezaja in primeri (svetlo-zelen - NE, cokoladno-rjav - NE, modro-bel - JA, Ljubljana-Moste - NE, Smarje-Sap - JA)
4. Nastej nacine uporabe vejice (nastevanje, delitev stavkov, je levosticno locilo) in primeri.
 
Vsekakor je odvisno od tega, kaj je vaša smer. Slovenisti lahko pričakujejo podrobno izpraševanje. Kot zgodovinarko pa me je doletelo sledeče:

1. Zgodovina jezikovnih priročnikov (Bohorič in Zimske Urice, Megiser in Štirijezični slovar, Pohlin in Kranjska Gramatika, nekoliko prej še Vodnik s svojo slovnico, potem pa še novejši, pravopis iz leta 1899... vse do Toporišiča in njegove Slovnice in Pravopisa).
2. Opredelite pravopis kot jezikovni priročnik (kaj je v njem, za kakšen namen ga uporabljate...Ali uporabljam pri svojem delu tudi Pravopis - nujno odgovor DA :D).
3. Velika začetnica - Zakaj pišemo z veliko začetnico Karel Veliki in Sončni kralj (Ludvik XIV.) - občno ime je uporabljeno v funkciji lastnega imena. Zakaj se izgovarja Karel Véliki in ne Karel Velíki (v prvem primeru gre za vrstni pridevnik (Kateri Karel?) v drugem pa kakovostni (Kakšen Karel?) in bi se moral potem zapisati z malo začetnico). Zakaj je francoska revolucija z malo začetnico? (vrstni pridevnik, ki pa ni v funkciji lastnega imena).
4. Vse o samoglasnikih - koliko jih poznamo, koliko črk, ali so zveneči glasovi, so zlogotvorni in nosilci naglasa, lahko se spremeni pomen s kvaliteto naglasa (klóp in klôp), katera naglasna znamenja poznate, opišite jih, kako je z naglaševanjem polglasnika, zakaj je v besedi odmór naglas na drugem mestu (ker je navadno naglašen zadnji zlog v besedi).

Naj vam bo v pomoč in veliko sreče!
 
Gospa Cvetko je bila zelo prijazna. Iskala je znanje.


V pripravi sem imela napako: pred dvodelnim veznikom niti-niti sem imela vejico (Zaljubljen je bil v Julijo Pimic, gospodično iz bogate trgovske hiše, vendar mu niti njena družina, niti Julija nista bili naklonjeni). Pred niti ne smemo dati vejice, ker je to dvodelni priredni veznik (stopnjevalno). Naštej še nekaj veznikov, pred katerimi ni vejice (vezalno: in, pa ter; stopnjevalno: ne samo-ampak tudi, ne le-temveč tudi, tako-kakor tudi, ne-ne, niti-niti, bodisi-bodisi; ločno: ali, ali-ali, ali pa)

- Kdaj pred KOT ni vejice in kdaj je in zakaj (velik kot slon - ni vejice (ker za kot ni povedka; prišel bo sam, kot je obljubil - je vejica, ker mu sledi povedek)

- Kaj je to vrinjen stavek in kaj pristavek

- Razlika med knjižnim pogovornim in zbornim jezikom

- Zakaj je Novo mesto z malo (ker sem ravno z Novega mesta). Zato ker mesto, selo, vas, trg, selo, zaselek pišemo z malo začetnico. In kam spada Novo mesto? Med dvodelno naselbinsko zemljepisno ime.

- Kaj še pišemo z malo začetnico?
 
Gospa Cvetko deluje dokaj strogo, vendar v prvi vrsti išče znanje. Postavlja podvprašanja in daje občutek, da rada sliši kakšen (pravilno uporabljen) strokovni izraz iz področja slovnice, s katerim kandidat pokaže svoje znanje. Kasneje med pogovorom postane prijeten sogovorec.
Vprašanja:
1. raba velike začetnice,
2. neskladenjska raba ločil,
3. napaka v pripravi - poišči, popravi in utemelji popravek,
4. sklanjatve (moje ime).
 
Naselbinska zemljepisna imena - začetnice.
Sklanjanje imena Miha. Sklanjanje ženskih priimkov.
Glasovi slo. jezika.
 
-poudarek in naglas (primeri)
-števniki (vrste in primeri)
-knjižni pogovorni in zborni jezik (razlike)
Srečno
 
Pozdravljeni

knjižni pogovorni in zborni jezik
uporaba vejice
raba velike začetnice

zelo prijazna gospa- išče znanje
 
Zemljepisna lastna imena (kako pišemo Novo mesto in kako Kranjska Gora)
sklanjanje besede otrok v ednini, dvojini in množini.
soglasniki (zvočniki, nezvočniki)
 
Prijazna gospa.

1. Naglas in poudarek (povedati tudi primer)
2. Postavit sem morala vejice, utemeljit zakaj so tam kje so ter povedat kdaj še pišemo/ne pišemo vejice.
3. Interesne govorice
 
Katere so neknjižne socialne zvrsti jezika? Natančneje razložiti narečja in pokrajinski pogovorni jezik.
Grafemi in fonemi - koliko je katerih in kateri so.
Postavljanje vejic v poved, ki jo dobiš na listku. V katerih primerih uporabljamo vejico? Stičnost vejice.

Prijazna gospa, ki zelo pomaga, tudi če se zmedeš in ne veš, kako točno bi nekaj razložil.
 
Strokovni izpit sem opravljala 25. maja 2016.
Izspraševalka CVETKO.
Je zelo v redu in prijazna.

Vprašanja so sledeča:
1. Našteti besedne vrste (samostalniška in pridevniška beseda, glagol, prislov, veznik, medmet, členek). Morala sem tudi povedati, da jih delimo na pregibne in nepregibne. Nato sem morala opredeliti, kaj s sklanjanjem dolocimo samostalniški in pridevniški besedi in kaj s spreganjem glagolu.
2. V katero zvrst sodita zborni knjižni jezik in knjižni pogovorni (socialno). Prav tako sem ju morala opisati in povedati, v katerih okoliščinah uporabljamo enega in v katerih drugega.
3. Sklanjati svoje ime in priimek. Nato sem morala še sklanjati moško ime s priimkom.
 
Res prijazna gospa.

1. Naglasna znamenja
2. Socialne zvrsti
3.Glasovi slov. jezika

Srečno!
 
Z/s in k/h + primeri
Zborni in knjižni pogovorni jezik
2. moška sklanjatev
 
  • napaka v pripravi: kako pišemo datume
  • sklanjanje imena Luka po 1. in 2. moški sklanjatvi. Kako je napačno sklanjanje tega imena.
  • zvrsti SKJ in katerega uporabljamo v vrtcu
  • ločila ( stična/nestična, končna/ nekončna)
 
Cvetko, 1. 3. 2017
1. Socialne zvrsti knjižnega jezika
2. Vse o vejici
3. Sklanjanje moških in ženskih priimkov, primer za vsako
 
  • Stičnost dvopičja (kratko vprašanje - napaka v pripravi).
  • Sklanjanje samostalnika otrok (vprašanje zato ker prihajam s štajerskega konca).
  • Samoglasniki
  • Socialne zvrsti (zborni in knjižno pogovorni je bilo dovolj)
Zelo prijazna!
 
1. Socialne zvrsti, katero zvrst uporabljamo v šoli
2. Zvočni sistem (samoglasniki in soglasniki, katere samoglasnike imamo, kako jih zapišemo, kako je s polglasnikom)
3. Razlika med poudarkom in naglasom, primer za oboje
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Datum izpita: 24. apr 2024 Ura izpita: 15.30 Področje v šolstvu: vrtec Strokovni naziv...
Odgovori
2
Ogledi
256
  • Zaklenjeno
Datum izpita: 20. jun 2023 Ura izpita: 16.30 Področje v šolstvu: osnovna šola Strokovni...
Odgovori
0
Ogledi
520
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
703
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.341
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.488
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.064
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
4
Ogledi
1.954

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu