CIFER - izpraševalka (ustava, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
CIFER - izpraševalka (ustava, izpitna vprašanja)

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Izpraševalka CIFER:
Kaj vse spada pod ustavo
otrokove pravice
državna ureditev (veje oblasti)
Sodstvo (načela, trajanje funkcije, ustavno sodišče)
kaj pomeni enakost pred zakonom.

Kljub temu da sem lepo odgovarjala, je postavila več kot drugi dve.

Srečno!
 
1. Kaj ureja ustava (katera področja)?
2. Kaj pomeni enakost pred zakonom?
3. Kaj pomeni načelo otrokove koristi?
4. Sodstvo (načela)

Prijazna, postavlja podvprašanja, usmerja.

Veliko uspeha!
 
Kaj vse je opredeljeno v Ustavi RS?
Vse o državnem zboru.
Primer za neposredne volitve.
Kateri akti urejajo otrokove pravice?
Kaj pomeni, da je otrokova korist glavno vodilo in kje je to opredeljeno?

Gospa postavi veliko vprašanj, ampak vse v obliki pogovora in zelo splošne vsebine. Je zelo prijetna in mislim, da jo zanima samo znanje. Kar brez skrbi in pogumno.
 
1) Kaj obsega ustava (našteti poglavja). Pri splošnih določbah sem jih nekaj naštela in povedala, da so "dodelane" v naslednjih poglavjih ustave, npr. lokalna samouprava.
2) Kaj je o pravicah in dolžnostih staršev zapisano v ustavi. Predlagam, da si dobro pogledate člene, povezane s tem.
3) Vse o volilni pravici.
4) Predsednik (volitve, mandat, naloge, podaljšanje mandata v izrednem/vojnem stanju).
 
1. Splošna ustava (poglavja, temelji)
2. Pravice otrok in dolžnosti staršev po ustavi (do skrbstva, izobrazbe, podpore, staršem je lahko pravica omejena)
3. Državna ureditev (parlament, vlada, predsednik, uprava, obramba, sodstvo, pravosodje)
4. Volilna pravica (splošna, enaka, pasivna, aktivna)
5. Predsednik države (funkcija, mandat, naloge, vojno stanje, komuje odgovoren, ali je lahko tudi tujec predsednik, kdo opravlja njegovo vlogo, ko je odsoten)

Veliko podvprašanj, logično razmišljanje, zahteva več kot ostale v komisiji.
 
PRAVICE OTROK
Kje so zapisane pravice otrok in katere so?
Kaj pomeni načelo "največja korist otroka" in kje je to zapisano?
Kakšne pravice imajo otroci ločenih staršev?
Na koga se lahko obrne otrok, kateremu so bile kršene pravice?
EVROPSKI PARLAMENT
Sestava, mandat, funkcije, predsednik?
Na kakšen način lahko kot državljani EU vplivamo na parlament?
 
Pri USTAVI sem bila pri gospe Cifer vprašana sledeče:

1. Predsednik Republike Slovenije- funkcija.
- Kaj se zgodi v primeru, da predsednik države hujše krši zakonodajo?
- Kdo ga nadomešča v primeru hujše kršitve?

2. Otrokove pravice- kaj veš o tem, kdo odloča v primeru kršenja otrokovih pravic, kako je s tem, ko recimo odločajo med tem, ali je kriv otrok ali skrbniki, v čigavo korist se odloča? (zmeraj v otrokovo!).

3. Evropski parlament ( funkcija, naloge, koliko članov šteje Evropska komisija in zakaj je pristojna).

Spraševalka je izjemno prijazna, zelo vodi pogovor, če se kaj zmotiš ali izgubiš te zelo prijazno popravi in napelje v pravo smer skratka zelo korektna spraševalka.
 
1. Kaj spada po ustavo? (Poglavja ustave)
Splosne dolocbe, gospodarska in socialna razmerja drzavna ureditev, ... itd.

2. Kaj spada pod drzavno ureditev?
Drzavni zbor, drzavni svet, vlada, predsednik drzave, sodstvo, odvetnistvo, notarstvo, drzavno tozilstvo.(ne vem a je se ki)

3. Naloge predsednika drzave?
- V primeru vojnega ali izrednega stanja kaksne pristojnosti pridobi ce se drzavni zbor ne more sestati? Dobi pristojnosti drzavnega zbora..a ko se ta lahko sestane mora predsednik drzave predlozit UREDBE Z ZAKONSKO MOCJO njemu (drzavnemu zboru).

Izprasevalka je zelo prijazna, pomaga. :)
 
Smer: razredni pouk
1. Veje oblasti, podrobno.
2. Izglasovanje nezaupnice in zaupnice.
3. Sestava in naloge evropskega parlamenta.
 
Razredni pouk

1. Ustavnost in zakonitost
2. Veje oblasti
3. Evropska komisija

Postavlja veliko podvprašanj in zahteva povezovanje in razumevanje.
 
CIFER (3. 3. 2020)
Smer: razredni pouk

1. Veje oblasti, podrobno.
2. Vlada (sestava, naloge, kako je izvoljen predsednik vlade, kdaj preneha funkcija ministrom). Izglasovanje nezaupnice in zaupnice.
3. Zakonodajni referendum (kdo ga razpiše, na čigavo pobudo, kdaj ni mogoče razpisati referenduma).
4. Sestava in naloge evropskega parlamenta.
 
27. 5. 2020
Dvopredmetni učitelj
1. Vlada - pristojnosti, sestava, v katero vejo oblasti spada
2. Evropski parlament
3. Uredba z zakonsko močjo - tuki sem se navezala na predsednika RS, da jo lahko izda, v primeru vojnega/izrednega stanja... Če se DZ ne more sestati... Pa kako je blo zdej k je bla epidemija, ce je bilo izredno stanje, sm rekla da ne... Ker se je DZ lahko sestajal
 
Kaj pise v ustavi o pravicah in dolznostih starsev in kaj o pravicah otrok? Opisi ustavno sodisce (mandat, stevilo sodnikov, naloge ustavnega sodisca). Opisi zakonodajni postopek (kdo lahko da predlog, kaj se lahko zgodi preden je zakon razglasen, kdo ga razglasi, kdaj zacne veljati, kje je zapisan).
 
Nazadnje urejeno:
27. 5. 2020 - razredni pouk
Izpraševalka je mlada, prijazna in ko vidi, da znaš, kar prekine in reče, dobro greva naprej. Daje pa res veliko podvprašanj.
- veje oblasti (podrobno opisat, sodna oblast - mandat sodnikov, najvišje sodišče (Vrhovno) in vse od njega (redna in izredna pravna sredstva), Ustavno sodišče)
- največja otrokova korist (kje to najdemo, kaj pomeni; Ali lahko vsem otrokom enako nudimo vse? (ne, odvisno je od materialnih, kulturnih in političnih pogojev) )
- zakonodajna pobuda (iniciativa) (celoten postopek od predlaganja do razglasitve, podrobno)
 
- Delitev oblasti
- DZ (volitve, pristojnosti, koga nadzoruje (vlado), obtožba pred ustavnim sodiščem)
- DS (predstavniki česa so, volitve)
- Evropska komisija (sestava, pristojnosti)

Prijazna izpraševalka, išče znanje.
 
Vprašanja:
- Delitev oblasti. Predstavi izvršilno oblast, Vlado RS. Kaj pomeni zaupnica in nezaupnica?
- Pravice in dolžnosti staršev. Kdaj se lahko staršem odvzame otroka?
- Evropski parlament (sestava, pristojnosti).
 
Opravljala sem strokovni izpit za diplomirano vzgojiteljico
Izpraševalka za ustavo - gospa Cifer:
- delitev oblasti - naštej vse tri, nato sem morala sodno oblast podrobneje opisat (začela sem naštevati načela sodstva, nato me je prekinila in vprašala še po ustavnem sodišču, najvišjem sodišču v sloveniji in njegovi funkciji)
- človekove pravice - kje so zapisane (jaz sem rekla da v človekovih pravicah - želela je slišati da so zapisane v ustavi oz. so del ustave, s podvprašanji sva prišli do tega odgovora)
- naštej nekaj otrokovih pravic, kdo je otrok po tej konvenciji, kako se uresničujejo
Zaradi živčnosti sem bila precej zmedena, ampak je pomagala s podvprašanji, skratka prijazna :)
 
Opravljala sem strokovni izpit za diplomirano vzgojiteljico.
Izpraševalka CIFER :
- Pravice staršev (katere so in poleg pravic tudi dolžnosti, kje so zapisane, kdaj se lahko omejijo)
- Kaj vem o vladi? Zaupnica/nezaupnica? Javna interpelacija? Kako se izvoli predsednik vlade?
- Na katere oblasti delimo oblast (zakonodajna, izvršilna, sodna). Povedala sem tudi, kdo deluje v posamezni oblasti.
- Kdo razglaša zakone in kakšen je postopek za sprejetje zakona?
- Kdo je izvršilni organ v EU? (evropska komisija).
Izpraševalka je zelo prijazna, korektna in ti pomaga z podvprašanji. Srečno vsem. :)
 
Odgovarjala sem za pomočnico vzgojiteljice pri Cifer:
-Vse o oblasti v Sloveniji, na katere veje se deli (zakonodajna, sodna, izvršilna), zakaj je tako. Kdo izvrsuje te veje.

-Vse o volilni pravici. Za koga smo lahko voljeni. Kateri dve volilni pravici poznamo (aktivno, pasivno)

-Vse o otroku. Keri zakoni oz deklaracije scitijo otroka oz ga omenjajo. Kaj je definicija pojma otrok.
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
586
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.282
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.407
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.024
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
3
Ogledi
1.852
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.081
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.037

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu