ČEPIN - izpraševalka (zakonodaja, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
ČEPIN - izpraševalka (zakonodaja, izpitna vprašanja)

Mladi učitelj

Osebje foruma
Administrator
Pridružen
21. nov 2010
Prispevki
5.831
Nazadnje urejeno:
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj

Novejša vprašanja oz. prispevki se dodajajo na koncu teme.

Vprašanja so posredovana samo s strani uporabnikov.
- - -​

Vprašanja na strokovnem izpitu raznih kandidatov:

1. Svet zavoda oz.vrtca (kateri predstavniki, koliko jih je, kaj so naloge sveta...)
2. Vpis v vrtec (kdaj, kdo imenuje komisijo za sprejem,kateri otroci imajo prednost...)
3. Dokumentacija o delu v oddelku 8kaj vsebuje dnevnik, našteti vse, od podatkov otrok do udeležbe na seminarjih strokovnih delavcev in nadomeščanj strokovnega delavca)
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Ga. Čepin je zahtevna, res moraš kar podrobno vedeti o zakonodaji, res pa je, da kljub temu, da nekaj ne znaš vrta vate in skuša dobiti iz tebe vsaj nekaj znanja. Mene je namučila že pri prvem vprašanju in potem, se mi zdi, me je kar malo "grdo" gledala.

1. Naštej vsaj 7 pristojnosti ravnatelja (ker tega res nisem vedela, sem se trudila pobrskati po mojih možgančkih, nekaj mi je ratalo, precej stvari pa mi je povedala ona)
2. Vpis v vrtec (povedala sem ji kdaj je vpis, kateri otroci imajo prednost, kaj se zgodi, če je otrok preveč, pa me je spet nekaj mučila s komisijo in kriteriji, ampak sem ji vse odgovorila)
3. Kako visoka mora biti ograja na igrišču (najmanj 1.2m), kakšna morajo biti vrata (sem rekla, da mora biti kljuka dovolj visoko, da otroci ne morejo odpreti vrat, pa me je vprašala na kateri strani in sem rekla na notranji in je bilo v redu)
4. Kdaj morajo starši prinesti zdravstveno potrdilo otroka?
5. Kaj mora biti podpisano med vrtcem in starši, da se ve, da je otrok sprejet v vrtec? (pogodba)
 
gospa zahteva kar podrobno, ampak pomaga.
vprašanja:
- LDN vrtca
- dejavnosti zunaj vrtca in spremstvo otrok (koliko spremljevalcev in kdaj)
- svet zavoda (kateri predstavniki, funkcije, mandat...)
- svet staršev (kako se izvolijo predstavniki, predsednik...)
 
-oddelki glede na starost, definicija homogene, heterogene in kombinirane skupine
-avtonomnost prostora
-sočasnost
 
Res je, da je gospa kar precej zahtevna, vendar je prijazna in pomaga.

1. Avtonomija šolskega prostora - kaj poteka v šoli, katere dejavnosti ne smejo potekati v šoli (zbiranje političnih strank, nekonfesionalni pouk verstev), v katerem primeru pouk verstev lahko poteka v šoli in kdo o tem odloča
2. Ali lahko učenec zaključi osnovnošolsko obveznost prej kot v 9-ih letih? (da, če je zelo nadarjen in hitreje napreduje), kdo o tem odloča
3. Vzgojna dejavnost šole - kater dokumenti jo opredeljujejo (vzgojni načrt, pravla polskega reda, hišni red), kaj je opredeljeno s pravili šolskega reda, koga je šola dolžna obveščati o vzgojnem delovanju šole
4. Postopek izreka vzgojenga opomina, kaj mora šola v tem primeru narediti - kateri dokument mora izdati (individualiziran vzgojni načrt), kdo odloča o vzgojnih ukrepih
 
Odg: Izpraševalec: ČEPIN

Prijazna gospa, če se satakne zelo pomaga.
- Svet vrtca (sestava, pristojnosti)
- Vpis v vrtec - komisija (kdo imenuje člane)
- Kdaj je otrok vpisan v vrtec (po podpisu pogodbe)

...še nekaj me je vprašala, pa se ne spomnim.
 
Delala sem strokovni izpit za učiteljico RP:

1. Kateri strokovni organi delujejo v vsaki šoli? (Učiteljski zbor, oddelčni učiteljski zbor, strokovni aktiv, razrednik) Del katerih organov sem jaz? Katere so glavne naloge strokovnih aktivov? (Usklajevanje meril za ocenjevanje, obravnava pritožb staršev, obravnava vzgojno-izobraževalne problematike ...)
2. Ugovor na oceno (precej podrobno!)
3. Kateri je najvišji akt, s katerim je opredeljen otrok s posebnimi potrebami? (Odločba o usmeritvi)
4. Naštej vrste otrok s posebnimi potrebami (vsaj 4).

Gospa je zelo komunikativna, skoraj nisem prišla do besede pri odgovorih, ker je ona toliko povedala. :) Sicer pa je prijazna in išče znanje.
 
- Publikacija
- programi vrtca glede na trajanje (+opis)
- strokovna organa vrtca, natancneje opisati naloge strokovnega aktiva in kdo ga sestavlja
 
Kot so zapisali pred mano - zelo prijazna in prijetna gospa.

Vprašanja za OŠ:
1. Pristojnosti ravnatelja.
2. Kako dolgo je šolsko leto, kako je razdeljeno in kje so zapisana ta pravila. (Pravilnik o šolskem koledarju)
3. Opravičevanje odsotnosti učencev (daljša in krajša odsotnost, "Gabrovi dnevi" itd.)
 
- Javna mreža
Kaj je javna mreža? Razloži javno mrežo.
Tukaj nisem veliko govorila, tako da je več ona. :D Med drugim mi je govorila razliko osnovna-srednja šola ... OŠ je obvezna, brezplačna, država mora omogočiti učencem šolanjem, pri srednji šoli je malo drugače ...
Koga vse vključuje?
Kaj nudijo/omogočajo vrtci?
Jaz sem rekla varstvo in je izgledalo, da jo je odgovor zadovoljil. :D

- Vzgojno delovanje
S čim je določeno vzgojno delovanje? S katerimi dokumenti?
Kaj je vsebina vzgojnega načrta? Kdo ga sprejme? Kdo sodeluje pri njegovem oblikovanju?

- Preverjanje znanja in NPZ
Kakšna je razlika med preverjanjem znanja in NPZ?
Preverjanje ves čas, učitelju povratna informacija, učencem merilo, kaj se še morajo naučiti … NPZ ni namenjen ocenjevanju …
 
Zelo prijazna, zgovorna in nasmejana. :)

1. Svet staršev (da predstavljajo interese staršev, da je članov toliko kot oddelkov v OŠ, da so izvoljeni na prvem roditeljskem sestanku, pri čem sodelujejo ...).
2. Glavna dokumentacija, ki jo moramo imeti učitelji (letna priprava in učne priprave, kaj obe vsebujeta).
3. Osnovnošolska obveznost (koliko časa traja, podaljšanje statusa).
 
pomočnica vzgojiteljice :

- svet vrtca ( kdo ga sestavlja, kakšna je njihova funkcija )
- katero dokumentacijo hrani v oddelku vzgojiteljica ( LDN, priprave, seznam otrok,..)
- kakšno mora biti igrišče vrtca (višina ograje, dostop do vode, brez strupenih rastlin, ... )

Gospa je prijazna, srečno !
 
Pomočnica vzgojiteljice

Izpitna vprašanja:
Svet staršev (predstavniki, funkcije)
Naštej prostore v vrtcu za 1. starostno in 2. starostno obdobje
Temeljne naloge in cilje vrtca
 
Oddelki
Dokumentacija v vrtcu
Avtonomnost prostora
Kdo lahko pride nenapovedan v vrtec?

Zelo prijetna gospa. Le pogumno! 😊
 
1. Svet staršev
2. Dokumentacija vrtca
3. Starostna obdobja in oddelki v vrtcu

Zelo prijazna gospa, če pokažeš znanje, je hitro zadovoljna - prekine in postavi naslednje vprašanje.
 
Pozdravljeni,

Gospo Grmek sem dobila kot zamenjavo za Šoln Verbinc. Sem se najprej ustrašila, ker sem delala samo po vprašanjih spraševalke, ki sem jo imela navedeno, ampak je šlo.

1.Najprej me je vprašala kdaj se pridobi status učenca. Z vpisom. Koliko traja? 9 let. Se lahko status podaljša? Da. Za koliko? Sem rekla eno leto in me je popravila da dve. In še ali se lahko status tudi izgubi in kdaj? (Zaradi vzgojnih ukrepov). Kdo o tem odloča. Sem rekla učiteljski zbor z ravnateljem . Je šla gledati v pravilnik in je rekla, da odloča ravnatelj na predlog učiteljskega zbora.
Strokovni organi šole, podrobno : Kaj dela razrednik? vodi oddelčni učiteljski zbor....sodeluje z....
preverjanje in ocenjevanje - točna definicija

To je to - kima, in je zelo natančna, ampak je šlo :)

vso srečo vsem,
Anja
 
Avtonomija šolskega prostora.
Postopek usmerjanja nadarjenih učencev.
Kaj, če je pri pisnem ocenjevanju več kot 30 % preskusov negativniih.
 
1. Svet zavoda (člani, mandat in tri naloge).
2. Program osnovne šole - obvezni in razširjeni (naštej kaj sodi v vsakega).
3. Javnost ocenjevanja.

Gospa je prijazna, se mi ni zdela tako zahtevna, je bila hitro zadovoljna z odgovori. :)
 
Imela sem gospo Čepin, ker se je na dan izpita zamenjala sestava komisije.

Področje: izobraževanje otrok s PP

1. Avtonomija šolskega prostora. (kaj to je; v katerem zakonu je zapisano; kdaj je dovoljeno izvajanje konfesionalne dejavnosti - postopek, kdo izda akt/odločbo, da se konfesionalna dejavnost lahko izvaja - ministrstvo; kdo lahko vstopi v šolo brez dovoljenja ravnatelja).

2. Vpis v 1. razred. (V katerem zakonu je opredeljen; kdaj poteka vpis, koliko stari otroci, kako poteka vpis, odlog šolanja - kdo poda predlog, kako poteka postopek - sestavi se komisija; kdo je v tej komisiji; kdo izda končni akt/odločbo o odlogu šolanja).

3. Izobraževanje otrok s posebnimi potrebami. (Tukaj nisem točno vedela, kaj želi - programe, prilagoditve? Namignila je, da jo zanima, kako je opredeljeno v Zakonu o osnovni šoli, da je to en čisto kratek kratek člen in kaj v tem členu piše; kaj jim lahko v redni OŠ vse prilagajamo, ...)

4. V katere programe usmerjamo OPP.
 
Tudi pri meni je gospa zamenjala prvotno članico komisije. Bila je kar stroga in želela vse direkt po alinejah, je bila pa tudi fer (mi je upoštevala, da sem pravilno povedala s svojimi besedami : ) )

1. Naloge ravnatelja, definicija ravnatelja.
2. Kateri pravilnik pogledamo, če želimo vedeti kaj o usmerjanju oseb s PP?
3. Ponavljanje testa - ob katerih pogojih, kakšni so koraki?
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Datum izpita: 16. apr 2024 Ura izpita: 15.00 Področje v šolstvu: vrtec Strokovni naziv...
Odgovori
0
Ogledi
81
Datum izpita: 7. mar 2024 Ura izpita: 15.45 Področje v šolstvu: osnovna šola Strokovni...
Odgovori
0
Ogledi
490
  • Zaklenjeno
Datum izpita: 22. maj 2023 Ura izpita: 16.00 Področje v šolstvu: vrtec Strokovni naziv...
Odgovori
0
Ogledi
648
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
582
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.280
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.406
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.021

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu