BUTINA - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
BUTINA - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Zelo prijazna gospa.

1. Slovenščina kot državni, uradni jezik? (tukaj je želelela slišati tudi to, da je slovenščina kot uradni jezik tudi jezik v gospodarstvu, kulturi, medijih)

2. Opis, pripoved, razlaga, utemlejevanje, definicija?

3. Sklanjanje nazivov, imen in priimkov pri ženskah in pri moških? (npr. prof. dr. Janez Novak)
 
Prijazna.

1. Uradno pismo. Kako je sestavljeno (struktura)
2. Socialne zvrsti jezika.
3. Odnosni in spoznavni govor. Kako se navezujeta na knjižni zborni in knjižni pogovorni? Kateri pogoji morajo biti izpolnjeni za zborni knjižni jezik (da se prej pripraviš)
4. Stičnost in neetičnost ločil. Katera v kakšnih primerih? Kako v datumih (baje da sem v seminarski pisala skupaj). Vezaj pri od do? (stičen)
 
1. Opis, definicija, razlaga, utemeljitev.
2. Poudarek in naglas.
3. a) Nadpomenke, sopomenke, protipomenke,
b) tematsko polje (to pomeni, da imamo npr. besedo nogometaš in je tematsko polje: žoga, igrišče, gol ... asociacije),
c) besede iste besedne družine (besede, ki imajo enak koren: gol, golman).
 
1. Katere sklone in sklanjatve poznaš? (6 sklonov: imenovalnik..., za sklanjatve pa sem povedala da imamo 4. ženske, 4. moške in 4. srednje sklanjatve. Vprašala me je po katerem priročniku sem se učila sklanjatve, in sem ji povedala da po slovenskem pravopisu. Lahko bi bila tudi slovenska slovnica, ampak je bila s pravopisom zadovoljna. Potem me je vprašala za moške sklanjatve, na katero končnico se končajo v rodilniku ednine. 1. moška: -a, 2. moška: -e 3. moška: -0 4. moška -ega. Sklanjat sem mogla otroci (otroci, otrok,otrokom, otroke, o otrocih, otroki) in pa mati (mati, matere, mater, mati, pri materi, z mati). Vprašala me je še kako sklanjamo Luka, Miha (Luka, Luke... in Miha, Mihe...) Kdaj se v rodilniku doda črka t? Tone-toneta, Jože-Jožeta.
2. Kako delimo zemljepisna imena: na naselbinska in nenaselbinska. Naselbinska so enobesedna-Ljubljana in večbesedna-Novo mesto. Tukaj je posebnost samo to, da se vas,mesto,trg, selo, zaselek,naselje piše z malo. Nenaselbinska imena pa so imena gor, rek, pokrajin, hribov, cest, ulic. (Primer Kranjska Gora se piše oboje z veliko, zakaj - ker je to mesto, Šmarna gora se piše z majhno, ker je to hrib.
3. stičnost ločil. Kako pišemo 23 stopinj celzija (nestično, stopinje celzija pa stično), kako pišemo 25 metrov (25 m - nestično), Ljubljana-trst (stično s pomišljajem) 25-letnica (stično z vezajem). Samo na primerih me je vprašala.

Izpit sem opravljala drugič, in me je vprašala zelo podobno kot sem bila prvič. Izpraševalka zelo v redu, nasmejana, prijazna. Tako da sem zelo vesela, da sem jo imela v komisiji.
Izpit sem naredila, tako da srečno in pogumno ostalim!
 
1. Kaj določamo samostalnikom, pridevnikom glagolu.. želela je slišati sklanjanje, spreganje in to...oblikovna stran besed
2. Priročniki, ki se uporabljajo pri pouku + opis geselskega sestavka v SSKJ
3. Kdaj pred kot pišemo vejico. + kaj sklanjamo po 3. moški sklanjatvi (kratice; lahko jih sklanjamo tudi po prvi moški sklanjatvi)
 
Zapisovanje barv.
Uporaba dvopičja.
Govor učitelja.
 
1. Vezaj (stični, nestični, našteti primere)
2. Oblikoslovje (vrste sklanjatev in posebnoti 3. ženske sklanjatve, primeri)
3. SSKJ (vse lastnosti)
 
1. Na primerih razložim kratice, okrajšave in simbole - za vsakega potem še razlaga glede stičnosti, sklanjanja.
2. Razlaga in utemeljevanje.
3. Razlaga geselskega odstavka v SSKJ.

Prijazna gospa, pomaga.
 
1. Prvo mi je pogledala pisno nalogo (sem strokovni delavec - računalnikar) in sem moral povedati kako bi kaj pravilno napisal glede napak, ki sem jih naredil v nalogi. Npr: pozabil eno vejico, kjer je vrinjeni polstavek; odvečna beseda, ker sem z drugo besedo že povedal bistvo, ...
2. Socialne zvrsti jezika in jezikovni priročniki
3. Glagolske oblike - posebej nedoločnik

Zelo prijazna. Pomaga če se malo vstavi. Ima pa rada znanje.
 
1. Kakšen mora biti javni govor? (v knjižni slo., primerno glasen, razumljiv, poudarki (kdaj?), premori, členitev po aktualnosti, ...)
2. Jezikovni priročniki (naštej), zgradba SSKJ, ter zgradba pravopisa ter razlika med njima (v zgradbi).
3. Stična in nestična ločila + primeri.
 
1.) Sklanjanje nazivov, imen in priimkov (s primeri).
2.) Opis in pripoved (razlike, v katerem času so glagoli,...)
3.) Za tretje vpr. nisem sigurna, ampak mislim, da me je vprašala kakšne vrste opisov poznam. Odgovor je bil statični in dinamični.

Zelo prijazna gospa. Pomaga s podvprašanji. Pri zadnjem vprašanju me je z razlago napeljala na odgovor.
 
1. Govorjeno besedilo v razredu: kakšno mora biti, kakšna je vloga učitelja pri tem.
2. Opisovanje in pripovedovanje; katere besedne vrste uporabljamo za opisovanje in katere za pripovedovanje (samostalnike in pridevnike za opisovanje, glagole za pripovedovanje). V kakšnem času so glagoli pri pripovedovanju (v pretekliku).
3. Razlika med naglasom in poudarkom. Kje stoji naglas? (na samoglasniku). Ali je lahko tudi soglasnik naglašen? (Da.), Kateri in zakaj? (zlogotvorni r: izgovarjamo s polglasnikom).
 
Izpraševalka Butina
- vejica (vstaviti vejico v pripravi, kje po navadi stoji vejica,...)
- med/pod/nad - pomenke + primeri iz mojega nastopa
- razlika med naglasom in poudarkom
 
izpit sem opravljala 8.7. 2015 za pomočnico vzgojiteljice

-sklanjanje nazivov, imen in priimkov pri moških in ženskih, zanimal jo je samo rodilnik, dala mi je primer da sem prav sklanjala
-katere priročnike uporabljamo (sskj, pravopis, slovnica), kako delimo socialne zvrsti, koliko narecij poznamo, kaj je sleng, žargon
-katere glasove poznamo (samoglasnike in soglasnike), kako jih delimo (zvenece, nezvenece, zvočnike, nezvočnike, kateri so zvočniki, nezvočniki, nezveneci, zveneci, zakaj jih tako delimo-----zaradi predlogov, da vemo kako jih pišemo in potem se pred katerimi pišemo z, s in h....

gospa je zanimiva, meni je bila vsec, pomaga...te napelje k odgovoru...
 
- skladenjska raba vejice (naštej nekaj primerov, naštej priredja in nekaj primerov kje se vejica v priredju piše in kjer ne, popravit sem morala eno vejico iz seminarske naloge)
- načini razvijanja teme (definicija, razlaga ...). Tu se mi ni veliko sanjala, pa je pomagala :)
- ženske sklanjatve (vzorci, v katerem sklonu prepoznamo vzorec - rodilnik, sklanjaj gospa in mati)

Prijazna, pomaga :)
 
Ki, kateri, čigar (oziralni zaimki). Kateri od teh se najpogosteje uporablja? (ki)
S čim se uporabljajo? (zaimek kateri se uporablja S PREDLOGI, primer: Knjigo, v kateri sem našel podatke, sem si sposodil v knjižnici). Za katero osebo se uporabljajo (čigar – samo za moško osebo ednine). Na kaj se oziralni zaimek čigar nanaša (na osebek, moškega spola, v ednini) (Primer: Srečal sem sošolca, čigar oče je …).

Velika in mala začetnica (lastna imena: osebna, zemljepisna (naselbinska in nenaselbinska), stvarna z veliko, občna z malo + primeri). Kako pišemo nagrade (z malo, npr. viktor), praznike (z malo, izjema Prešernov dan, Marijino vnebovzetje)?

Slovenski priročniki (naštej). Opiši SSKJ.
 
Prijazna gospa veliko pomaga

1. Socialne zvrsti jezika.
2. Uradno pismo.
3. Uporaba vejice in priredja
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
585
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.282
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.407
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.024
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
3
Ogledi
1.852
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.080
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.034

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu