BRUS - izpraševalka (ustava, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
BRUS - izpraševalka (ustava, izpitna vprašanja)

Pridružen
25. sep 2011
Prispevki
10
Zavod
vrtec mali grof
Nazadnje uredil moderator:
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj

Novejša vprašanja oz. prispevki se dodajajo na koncu teme.

Vprašanja so posredovana samo s strani uporabnikov.
- - -​

Vprašanja na strokovnem izpitu raznih kandidatov:

Prijazna gospa, te vodi in pomaga z podvprašanji.
1. Kako se imanuje zakon o otrocih?
2.Pristojnosti predsednika drzave?
3.Ali lahko jaz kandidiram za predsednika, kaj pa za sodnika?
4.Kakšno oblast imamo v državi? Kam spada predsednik države?
5.Pravice in dolžnosti staršev?
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Gospa za ustavo je korektna, s tabo se pogovarja, tako da, ne zgleda vse skupaj kot izpit. Vprašala me pa je:
- Opis DZ, sestava, funkcije (nadzorna, volilna in zakonodajna)
- Funkije predsednika republike glede na DZ (razrešitev DZ, razpis volitev, predlaga mandatarja in sklic prve seje)
- Otrokove pravice (naštet in opisat pravico otroka do osnovnega in srednješolskega izobraževanja)
 
Odg: Izpraševalec: BRUS

gospa je prijazna..išče znanje..
1.posredna,neposredna volilna pravica
2.sestava in funkcije DZ
3.uradni jezik slovenije in eu
bilo je več podpvprašanj ker sem bila zelo zbegana..:)
srečnoooo!!!
 
Odg: Izpraševalec: BRUS

VOLILNA PRAVICA (Kaj veš o volilni pravici, kdo vse lahko kandidira na volitvah, ali lahko jaz kandidiram za predsednika države? Kaj pa kandidiranje za sodnika (za sodnika ni razpisa javnih volitev in potrebuješ primerno izobrazbo, kdo vse lahko voli?)
OTROKOVA PRAVICA (podrobno kaj je zapisano pod tem členom v ustavi)
KAJ JE BISTVO KONVENCIJE O OTROKOVIH PRAVICAH?

Gospa je prijazna, išče znanje in tudi pomaga.
 
Odg: Izpraševalec: BRUS

1. Predsednik republike: njegove pristojnosti, njegova funkcija pri zakonskih zadevah, kdo ga voli, njegova funkcija v času vojne ali izrednega stanja, kdo izvaja nadzor nad njegovim delovanjem.
2. Pravica otrok do izobrazbe.

Gospa je prijazna in pomaga s podvprašanji.
 
Odg: Izpraševalec: BRUS

1. Katere volitve se bližajo in kakšno pravico imam jaz na teh volitvah?
2. Kakšno pristojnost ima predsednik do DZ?
3. Pravica indentitete otrok

Prijazna.
 
Odg: Izpraševalec: BRUS

1. Kaj govori preambula?
2. Na katera poglavja se deli normativni del?
3. Naštej človekove pravice.

Gospa je res super, meni je celo dala ustavo, da sem si preambulo prebrala :)
 
Odg: Izpraševalec: BRUS

Gospa je prijazna. Ful daje podvprašanj in pomaga, s tem da je vmes mi še z roko pomagala tista, k sprašuje zakonodajo.

Vprašala me je volilno pravico, in ker sem napeljala na volitve predsednika v kratkem, me je vprašala naloge predsednika in če lahko jaz kandidiram za predsednika.

Potem me je še vprašala o otrokovih pravicah. ker sem ji začela naštevati, me je ustavila in rekla, da vidi da to znam in ji naj zato povem kaj piše v konvenciji o disciplini v šoli.
 
Odg: Izpraševalec: BRUS

Gospa je zelo zelo prijazna...
Vprašala me je vlado ( predsenik, naloge, naloge ministrov, naloge predsednika vlade) skratka vse o vladi
volilno pravico
Kaj v ustavi se nanaša na pravice otrok? ( takšno je bilo vprašanje) To so Človekove pravice, potem sem mogla povedat kaj več o pravicah otrok, v ustavi
 
Odg: Izpraševalec: BRUS

Vprašanja:
1. Ustavno sodišče (funkcija, sodniki ter njihov mandat, s katero evropsko institucijo lahko primerjamo)
2. Pravica gibanja in omejitev
3. otrokova pravica do discipline (za razložit)

Dobila nisem nobenega podvprašanja.
 
Odg: Izpraševalec: BRUS

1. nekaj v zvezi s pravico izražanja (še zdaj točno ne vem kaj bi morala povedat ker je v vprašanju že odgovor)
2. zakonodajni referendum in odložilni veto (kdo, kdaj, zakaj)
3. evropski svet (kje ima sedež, koliko članov, za koliko let, panoge o katerih razpravljajo)

gospa prijazna, umirjena, če vidi znanje pomaga, potegne iz tebe odgovore ;)
 
Odg: Izpraševalec: BRUS

1. Svoboda gibanja
2. Uradni jezik, kako je opredeljen v ustavi
3. Narodni simboli Slovenije in EU
4. Zastava (v ustavi sta posebej opisana grb in posebej zastava-zastava z grbom je državna zastava, brez grba je narodna zastava)
5. Interpelacija, preiskava, veto (razlike in lastnosti)
 
Odg: Izpraševalec: BRUS

1. Veje oblasti (kdo ima oblast, samo naštet in kaj pod katero spada)
2. Pravica do indetitete (razloži, kaj ta pravica pomeni in kje je zapisana, kdo jo je sprejel- konvencijo)
3. Uradni jezik (kakšen na narodno mešanih območjih, kakšen jezik pa imamo v Evropi)
Prijazna gospa :)
 
Odg: Izpraševalec: BRUS

Vprašala me je:
Predsednik države, funkcije, pristojnosti, (kdo je lahko voljen, kdo lahko voli)
Oblast v državi, državni simboli, eu simboli
Pravice in dolžnosti staršev
Konvenicija o otrokovih pravicah, določila konvencije (pravica do osebne identitete)
 
Odg: Izpraševalec: BRUS

zelo prijazna, prijetna gospa:)
predsednik republike(vse)
interpelacija
pravica doizobrazevanja
kdaj sprejeta konvencija
 
Odg: Izpraševalec: BRUS

1. Kdo lahko predlaga sprejem zakonov/ustave?
2. Pravica otrok do izobrazbe.
3. Simboli EU, koliko držav je v EU?
 
Odg: Izpraševalec: BRUS

Super izpraševalka, vodi in pomaga s podvprašanji.

Sem se kar malo razpisala:

1. Zakonodajni postopek
- kdo predlaga sprejem zakona (vlada/ vsak poslanec/ najmanj 5000 volivcev/ državni svet)
- kako poteka (3 obravnave)
- kdaj je zakon sprejet s kakšno večino (če je število glasov oddanih za večje od števila glasov)
- poznamo še kakšno drugo večino izglasovanja (da, če državni svet zahteva odložilni veto)
- kako poteka odložilni veto (državni svet lahko v roku 7 dneh od sprejetja zakona in še pred razglasitvijo zahteva, da državni zbor o sprejetju zakona še enkrat odloča – odložilni veto)
- kakšna večina je takrat potrebna za sprejetje zakona (večina vseh poslancev, 46 od 90)
- kdo razglasi zakon (predsednik republike)
- kje je zapisan zakon (v državnem uradnem listu)
- kdaj začne veljati (15. dan po razglasitvi)
- zakaj šele takrat (da se tisti na katere se nanaša ta zakon z njim lahko seznanijo)

2. Državni svet
- sestava (40 članov – delodajalci, delojemalci, predstavniki kmetov, obrtnikov, samostojnih poklicev, negospodarskih dejavnosti, lokalnih interesov)
- kako se jih izvoli, kdo (izvolijo se znotraj interesnih skupin)
- kakšne so pristojnosti sveta (državnemu svetu predlaga sprejem zakonov, mu daje mnenje o vseh zadevah iz njegove pristojnosti, vpliva na delovanje državnega zbora)

3. Pravica o izobraževanju
- kje je zapisana (v Konvenciji o otrokovih pravicah in ustavi – kulturna pravica)
- opiši to pravico (zagotavlja brezplačno osnovnošolsko izobraževanje in omogoča, da se vsem zagotovi pridobitev enakovrednega standarda glede na njihove sposobnosti; spodbuja razvoj različnih oblik srednjega šolanja, ki je dostopna vsem pod enakim pogojem…)
- kaj govori Konvencija (določa merila za pravice otrok in merila za zaščito pred zanemarjanjem in zlorabljanjem)


Srečno vsem!
 
Odg: Izpraševalec: BRUS

Prijazna gospa,pomaga.

Pristojnosti predsednika.
Vse o zakonih(kje so zapisani, ali začnejo takoj veljati, kdo jih razglaša)
Ali lahko jaz kandidiram za predsednika (DA, ker sem državljan SLO in imam 18 let)
Volilna pravica (posredna,neposredna,aktivna,pasivna)
Pravica otroka do identitete.

Srečno.
 
BRUS, ustavna ureditev:
1) Volilna pravica ( splošna, enaka, aktivna, pasivna, (ne)posredna)
2) Postopek za ustavno spremembo (in podvprašanje, kje je še potrebna 2/3 večina za potrditev zakona, organa)
3) Otrokova identiteta (Konvencija o otrokovih pravicah: ob rojstvu pravica do imena, državljanstva, stika s starši in sorodniki)
 
Še moja vprašanja:

Brus:

1. Zakonodajni postopek
2. Katera institucija EU opravlja enako (zakonodajno) funkcijo? Kaj še (zraven zakonov) sprejema Svet EU?
3. Kje so zapisane pravice otrok? (Ustava, Konvencija o otrokovih pravicah + zakonodaja iz področja vzgoje in izobraževanja.

Veliko uspeha vsem!
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

  • Zaklenjeno
Datum izpita: 19. jun 2023 Ura izpita: 15.45 Področje v šolstvu: gimnazija Strokovni naziv...
Odgovori
0
Ogledi
592
  • Zaklenjeno
Datum izpita: 17. maj 2023 Ura izpita: 15.45 Področje v šolstvu: vrtec Strokovni naziv...
Odgovori
4
Ogledi
973
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
582
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.280
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.406
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.021
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
3
Ogledi
1.851

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu