BRATINA - izpraševalec (slovenščina, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
BRATINA - izpraševalec (slovenščina, izpitna vprašanja)

Mladi učitelj

Osebje foruma
Administrator
Pridružen
21. nov 2010
Prispevki
5.831
Nazadnje urejeno:
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj

Novejša vprašanja oz. prispevki se dodajajo na koncu teme.

Vprašanja so posredovana samo s strani uporabnikov.
- - -​

Vprašanja na strokovnem izpitu raznih kandidatov:


(glej naslednji prispevek)
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

1. Funkcijske zvrsti jezika (razlika med praktičnosporazumevalnim ter strokovnim)
2. Jezikovni priročniki
3. Uporaba vejice
 
Pri g. Bratini sem imel naslednja vprašanja iz slovenščine:
1. Povej razdelitev socialnih zvrsti. Potem me je vprašal, kakšen jezik govorijo učenci (sleng) in kdo še govori sleng (npr. starejši ljudje) in zakaj ti dvojni govorijo sleng (ker je jezik iste generacije). Moral pa sem še povedati kam sodi jezik narkomanov in zakaj.
2. Sklanjati sem moral imena Toni (hotel slišati, da se podaljšuje z j: Tonija), Stane (hotel slišati, da se podaljšuje z t: Staneta) in Marko (hotel slišati, da se ne podaljšuje s t: pravilno Marka).
3. Kdaj bi uporabli SSKJ in kaj lahko v njem izvemo.

Vso srečo!
 
Odg: Izpraševalec: BRATINA

Moja vprašanja 30. 5. 2012

1. Socialne zvrsti jezika
2. Končna ločila ter podrobneje raba vprašaja in klicaja
3. Slovarski sestavek iz SSKJ (razložit kaj je kaj)
 
Odg: Izpraševalec: BRATINA

1. Mejniki v zgo. slo. jezika.
2. Razlika med Brižinskimi spomeniki in 1. slo. knjigo Trubarja.
Nisem vedela. Razlagala sem o vsebini, vrsti pisave ... Pravilno je, da je Brižinski spomenik samo eden, knjig je pa več. Kaj je njegova knjiga prinesla? Kaj to pomeni za slo. jezik? Kaj se je pa kasneje pomembnega za Slo zgodilo? Dobili smo slovnico in je bilo dovolj. :)
3. Uporaba vejice v povedih. Povej primer uporabe vejice v priredno zloženih povedih.
4. Katera naglasna znamenja poznaš? Postavi naglasna znamenja: vdor, vdova, vdovec.

Srečno vsem!
 
Odg: Izpraševalec: BRATINA

1. Velika začetnica v naselbinskih imenih.
2. Slovenščina kot učni jezik in kot učno načelo. Morajo tudi tisti, ki ne poučujejo slovenščine učiti v SLO jeziku? Mora biti tudi na učnih listih slovenščina (navezal se je na sliko na UL, kjer je namesto zima pisalo winter - zato tudi to vprašanje).
3. Prislov več - ga lahko sklanjamo (očitno moja nezavedna napaka v govoru).
 
Odg: Izpraševalec: BRATINA

- Funkcijske zvrsti jezika. Katere od teh zvrsti uporabljamo pri poučevanju v OŠ?
- Spregati glagol DATI (Pazi! 2.os.mn. DASTE)
- Pokaže kopijo iz SSKJ-ja in povpraša, kaj je to frazeološko gnezdo in če ga njadem pod tem in tem geslom.
 
Odg: Izpraševalec: BRATINA

1. vstavi naglasna znamenja: vdor, vdova, vdovec
2. poglavja slovnice; 1. slovenska slovnica (na katerem jeziku temelji)
3. oblikoslovje (naštej besedne vrste)
 
Odg: Izpraševalec: BRATINA

Ful prijazen gospod, sprašuje po znanju, krasen je!

1. Vprašal me je, po menikih slo. jezika, ražikaa med brižinskimi in trubarjem, pomen Prešerna
2. Dal mi je kopijo strani SSKJ-ja in vprašal po besedi več, ali se lahko sklanja
3. Kaj pomeni deloven/delaven
 
Odg: Izpraševalec: BRATINA

1. Socialne zvrsti slov. jezika. Ali otroci v OŠ uporabljajo argo? V katerih primerih? Ali otroci v OŠ uporabljajo sleng?
2. Pokazal mi je kopijo SSKJ in geslo dati. Morala sem povedati, kaj vse lahko razberem iz tega gesla. Vprašal me je po oblikah za dvojino in množino.
3. Osebna lastna imena.

Prijazen gospod, čeprav na pogled deluje nekoliko strogo. Išče znanje. :)
 
1. Funkcijske zvrsti jezika (Katere se uporabljajo v šoli? strokovni, praktično-sporazumevalni, umetnostni in tudi znanstveni - srednje strokovne šole)
2. Kdaj je vejica pred kot ali kakor in kdaj je ni.
3. SSKJ (dobiš kopijo, razloži določeno geslo)

Tudi prijazen. Ga ne moti, če vse razložiš s svojimi besedami in primeri :D
 
1. Slovenščina kot državni jezik, uradni jezik, učni jezik in kot učno načelo.
2. Zapis imen bitij - pove tudi primere lisica Zvitorepka, dedek Mraz (jaz povem kako se zapiše)
3.Za kaj se uporablja Slovenska slovnica, kaj v njej izvemo.
 
1. ZGODOVINA SLOVENSKEGA JEZIKA - PODROBNEJE BRIŽINSKI SPOMENIKI IN TRUBAR + Bohorič

2. FUNKCIJSKE ZVRSTI JEZIKA (katerega govorijo otroci, ko se vključijo v vrtec)

3. VELIKA ZAČETNICA PRI LASTNIH IMENIH (pravila pri večbesednih imenih)
 
izpraševalec Bratina
1. socialne zvrsti SKJ (kako govorite pri svojem delu v vrtcu, kako govorijo otroci)
2. geselski članek iz SSKJ (analiza gesla VEČ ob fotokopiji)

srečno
 
Upam da bodo v pomoc!
Lp
-Vec (prislov) kaj je z besedo, jo sklanjamo...
- drzavni, uradni, jezik, razlika med ucnim jezikom in nacelom
-mejniki (kaj je abecednik in kat. Zakaj je za nas pomemben? Kaj je blo izdano skupaj z njim?) novejsa zgodovina-kaj se je dogajalo... Hotu je slisat da mamo prirocnike... Kdaj so bili prvi izvodi?
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
4
Ogledi
1.175
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
13
Ogledi
2.274
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
584
Uporabnik saramurkovic je objavil novo gradivo: STROKOVNI IZPIT- SLOVENŠČINA- ZVRSTI SSKJ -...
Odgovori
0
Ogledi
859
Vprašanja za učiteljico zgodovine, geografije (OŠ) Ustava: zakonodajni postopek Iz konvencije...
Odgovori
0
Ogledi
1.221
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
3
Ogledi
1.852
  • Zaklenjeno
Vprašanja iz slovnščine Nives Križnar -pisanje stvarnih lastnih imen -pisanje skupaj, s...
Odgovori
1
Ogledi
886

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu