BONELLI - izpraševalka (ustava, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
BONELLI - izpraševalka (ustava, izpitna vprašanja)

Pa je za mano, presrečna, da sem opravila ;) ... Brez foruma in vas, ki ste pomagali z objavo vprašanj, nasveti itd., bi bilo BISTVENO težje!

Vprašnaja, ki mi jih je zastavila ga. Bonelli:

1. Splošne določbe ustave (samo našteti). Kateri člen je bil dodan naknadno in kdaj, ter kaj sporoča? (3. a člen - Evropski nato člen; dodan je bil s vstopom Slovenije v EU; z njim je slovenska zakonodaja postala podrejena evropski zakonodaji in podpisanim mednarodnim pogodbam.)

2. Pojasniti kaj pomeni pravica do nedotakljivosti stanovanja. Kdaj lahko uradna oseba vstopi v stanovanje brez odločbe sodišča? (V primeru, ko je to neogibno potrebno, da zavaruje ljudi in/ali premoženje - npr. gasilci v primeru požara; policija v primeru, da neposredno prime storilca kaznivega dejanja.)

3. Naloge evropske komisije (kratek opis). Katera je naša evropska komisarka? (Violeta Bulc - resor za promet).

To je bilo to ;) Hitro sva končali, gospa je zelo prijetna izpraševalka, ki išče znanje, se ne spušča v podrobnosti in pomaga, če se kje zatakne.

Srečno!
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Izpit sem imela 30. 6. 2015 ob 16.00:
- Na katere veje oblasti se deli naša država.
- Bolj podrobno opiši sodno vejo oblasti (Vrhovno sodišče: sodni svet, ali imajo sodniki mandat, prenehanje in odvzem sodniške funkcije; ustavno sodišče: mandati, kdo voli sodnike in kdo jih potrdi, ali imajo sodniki imuniteto in kaj to pomeni.
- Kje v ustavi so zapisane otrokove pravice in kaj piše o njih. Kateri dokument še podrobneje opredeljuje otrokove pravice.
- Simboli EU

Zelo prijazna gospa. Pri sodstvu sem se malo zmedla, pa me je usmerila in moje napake ni štela za neznanje. Srečno vsem!
 
Bonelli

- vse o drzavnem svetu - sestava in mandat. Ali imajo tudi svetovalci imuniteto? DA!! Kaj je njihova primarna fukncija? Veto. Kaj se lahko naredijo? Sprozijo parlamentarmo preiskavo.
- evropski parlament
- pravice in dolznosti starsev (vzdruzjejo otroka, vzgajajo po nacelih, izobrazujejo - predvsem to je hotela slisat)

Prijazna in korektna gospa.
 
1. naloge DZ, koliko poslancev
2. zakonodaja EU (primarna, sekundarna)
3. pravica do prostega gibanja (kdaj omejena).
 
1. Kako delimo oblast po slovenski ustavi? (zakonodajna, izvrsilna, sodna)
2. Kaj vse spada pod sodno oblast? Kako se imenuje najvisje sodisce v Sloveniji? (vrhovno sodisce) Ali bi lahko jaz bila vrhovni sodnik? (ne, ker nimam izobrazbe)
3. Kako se imenuje magna carta za otrokove pravice, kdaj je bila sprejeta in kje? (Konvencija o otrokovih pravicah, 20. 11. 1989 na Generalni skupscini Zdruzenih narodov) Opisi otrokovo pravico v zvezi s svojim poklicem. (Izbrala sem otrokovo pravico do izobrazevanja - OS obvezna in brezplacna)
 
Moja izpraševalka je bila gospa Bonelli, ki je res prijazna gospa, izpit je potekal v sproščenem vzdušju, vprašanja so se med sabo dopolnjevala in navezovala. Dobila sem naslednja vprašanja:
Sestava in mandat DZ, nato pristojnosti.
V katero knjigo vpisujejo vse zapisnike sej, skratka vse, kar se tiče DZ - odgovor je POSLOVNIK
Pravica do svobode gibanja, kdaj se omeni?
Evropska komisija - naloge.
Kdo sprejema zakone, ki jih predlaga EK - Svet EU in E parlament
 
Področje: Gimnazija
1. Državni svet - sestava (našteti vse člane) in pristojnosti (sprememba glede referenduma), mandat, imuniteta
2. Nedotakljivost stanovanja (koliko prič je potrebnih, v katerih primerih lahko brez sodne odločbe vstopi ...)
3. Svet EU - sestava, pristojnosti, mandat (s katero institucijo sodeluje?)
 
Področje SŠ

1. Državni zbor (sestava, pristojnosti, imuniteta, sprejem zakona - kdo še predlaga, kdaj začne veljati ...)
2. Pravica do svobode gibanja (kaj je in kdaj se lahko omeji)
3. Evropska komisija (pristojnosti)
 
Področje: DD

1. Povedati vse o vladi (sestava, komu so odgovorni, kdo imenuje in razrešuje mandatarja ter ministre)
2. Kdaj se je Slovenija priključila EU, katere simbole smo s tem pridobili, našteti institucije EU
3. Pravice in dolžnosti staršev po ustavi

Ga. Bonelli je izredno prijazna. Ko vidi, da zadeve znaš, ne vrta. Vmes tudi prikimava, daje občutek, da govoriš o pravi stvari. :)
 
Izpit 15.9.2016, izpraševalka Bonelli - izredno simpatična in prijazna gospa

- Državni svet (sestava, pristojnosti, mandat,...)
- Svet EU (sestava, funkcije,...)
- Pravica do izobraževanja - navezava na javne finance (viri, poraba)
 
Zelo prijazna gospa - ko vidi, da znaš in razumeš, prekine in vpraša naslednje vprašanje.

Vprašanja:
1. Državni zbor (tudi kdo vse lahko predlaga spremembo zakona)
2. Evropska komisija
3. Proračun in kdo izvaja nadzor
 
Vprašanja:
1. Pravice in dolžnosti staršev.
2. Do katerega leta je oseba tretirana kot otrok po Konvenciji o otrokovih pravicah?
3. Kaj se zgodi če starši ne spoštujejo otrokovih pravic, jih kršijo? (Odgovor: Otroka se lahko staršem odvzame.)
4. Državni svet (naštejte naloge).
5. Odložilni veto (razložite kaj je to).
6. Sekundarna zakonodaja (naštejte).
 
1. Splošne določbe v ustavi. Vse - simboli, kaksna država je Slovenija, veje oblasti in kaj spada pod katero vejo. Ne vem kako točno me je gospa vprašala nekaj glede mednarodnih zadev- odgovor pač da je bil dodan 3.a člen pred vstopom v EU in kaj je v tem členu zapisano.
2. Evropski parlament. Njegove naloge.
3. Načelo otrokove največje koristi. Kaj to pomeni? Kje piše o tem-konvencija o otr.pravicah, v ustavi. Komu je namenjena konvencija? Kje je potrebno upoštevati to načelo-povsod;v izobraževanju, zdravstvu, družini, sociali,....
Gospa je res prijazna!
 
Bonelli:
Kako je sestavljena vlada? S čim preneha delovanje vlade, s čim se vlado odstavi(nezaupnica, zaupnica, interpelacija)? Kdo predlaga predsednika vlade, v posvetu s kom? Kaj morajo ministri narediti, preden nastopijo svojo funkcijo (predstaviti se pred komisijo)? Naštej simbole EU. Starševske pravice in dolžnosti, kdaj prenehajo. Kje so zapisane otrokove pravice?
 
23. 10. 2017

1. Vlada RS
2. Nedotakljivost stanovanja - kdo pride (tisti, ki ima nalog, lastnik in dve priči), kdaj lahko brez naloga
3. Evropski parlament
 
Datum: 23. 10. 2017 - predmetni učitelj

1. Vse o prvem poglavju Ustave (splošne določbe).
2. Simboli EU. Od kdaj smo članica EU? Kdaj smo dobili evro?
3. Veje oblasti.
4. Kako je opredeljena pravica do izobraževanja v Ustavi (ne v konvenciji)?
 
Termin: 15.11.2017

- Državni svet (sestava, mandat, pristojnosti)
- Pravice in dolžnosti staršev
- Kje so zapisane in zbrane temeljne otrokove pravice
 
Simboli RS (grb, zdravljica, zastava) - zelo podrobno.
Državni svet (sestava, mandat, pristojnosti)- za pristojnosti je želela zelo strokovne izraze. Ni bilo dovolj, da sem povedala splošno.
Kdo v EU opravlja zakonodajno funkcijo? Kakšne so značilnosti EU zakonodaje? Katere so tercialne oz. tretji steber zakonodaje?
 
-Vlada vse + trenutna situacija z vlado v Sloveniji
- Evropska zakonodaja: primarna in sekundarna
- V katerih dokumentih so zapisane otrokove pravice, načelo največje otrokove koristi.
 
1. Kdo sestavlja vlado, komu je vlada odgovorna, kakšna orodja ima DZ, da lahko oceni delo vlade (nezaupanica, interpelacija)
2. Socialne pravice
3. Kaj pomeni načelo največje otrokove koristi? V katerem dokumentu je to napisano? Kako se to vrši v šoli?

Gospa je prijazna in je pomagala s podvprašanji.
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Datum izpita: 3. apr 2024 Ura izpita: 16.15 Področje v šolstvu: osnovna šola Strokovni...
Odgovori
0
Ogledi
207
  • Zaklenjeno
Datum izpita: 6. feb 2024 Ura izpita: 16.45 Področje v šolstvu: osnovna šola Strokovni...
Odgovori
0
Ogledi
327
Vprašanja za učiteljico zgodovine, geografije (OŠ) Ustava: zakonodajni postopek Iz konvencije...
Odgovori
0
Ogledi
1.224
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
588
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.284
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.408
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.025

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu