BELE - izpraševalka (zakonodaja, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
BELE - izpraševalka (zakonodaja, izpitna vprašanja)

Delovna in učna obveznost učitelja.
Normativi in standardi.
Hierarhija: zakonodaja - pravilnik.
Šolska pravila.
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

1. PREVERJANJE IN OCENJEVANJE na splošno in:

· kako je z učenci s posebnimi potrebami;

· kako je z izobraževanjem na domu.

2. KAJ POMENI NPZ?

3. DIFERENCIACIJA.

4. NOVI ZAKON V MOJI STROKI (angleščina – Sem povedala, da se izvaja postopno uvajanje obveznega 1. tujega jezika v drugi razred).

· Kaj pomeni zgodnje poučevanje tujega jezika?
 
Moja izpraševalka je bila Lilijana Bele. IZREDNO PRIJAZNA IN PREPROSTA GOSPA, NE KOMPLICIRA, ZELO POMAGA.
1. Katere zakone sem predelala (naštej nekaj podzkonskih aktov - npr. zakon o preverjanju in ocenjevanju,...).
2. Kaj obsegajo vzgojni programi ( vzgoji ukrepi, hiši red,....) Tukaj sem se nekoliko zmedla, nisem vedela kaj hoče, pa mi je ona pomagala, tako da je nekako šlo.;)
3. Kaj obsega učiteljevo delo (pouk, priprava,....in tudi 22 ur dela na teden)
4, Kakšna je razlika med finaciranjem javnih šol in financiranjem zasebnih šol.
5. kaj so kombinirani oddelki ( kolikšno število otrok je primerno za kombinacijo dveh oddelkov - 21,....treh oddelkov,...) in če kombiniramo razrede različne starosti, kolikšna je dovoljena razlika v letih. ( 2 leti )

Vprašanj je bilo kar veliko, nekaterih podvprašanj se niti ne spomnim več :oops:, še enkrat poudarim, da gospa zelo pomaga, le nekaj znanja je treba pokazati. Srečno vsem.(y)
 
1. Kaj pomeni kratica ZOFVI? Iz ZOFVI-ja: svet šole, kakšen je položaj ravnatelja glede na svet šole (ravnatelj je svetu šole podrejen).
2. Razlika med preverjanjem in ocenjevanjem.
3. Kaj se trenutno poskusno uvaja v osnovnih šolah? (1. tuj jezik v 2. razredu OŠ.)
 
1. Letna priprava, urna učna priprava
2. Nadaljnje izobraževanje in usposabljanje pedagoških delavcev.
3. Novi statusi - vrhunski, perspektivni mladi umetnik ipd.

Gospa je zelo prijazna, pri njej gre vse zelo hitro, zahteva kratke odgovore, bilo je sicer še kar dosti drugih vprašanj, samo se jih ne spomnim.
 
- kaj potrebujemo, da se ustanovi zasebni vrtec
- kdo ga lahko ustanovi
- kdo potrdi program zasebnega vrtca
- kako se imenuje program javnega vrtca... (kurikulum)
- strokovni svet RS
- kakšen jezik se uporablja v vrtcih v Izoli...

srečno!
 
Zelo, zelo prijazna in nasmejana gospa. Brez strahu :) Res vpraša osnove, se ne spušča v podrobnosti.

1. Katere zakone in pravilnike sem pregledala.
2. Normativi in standardi.
3. Nadaljnje izobraževanje in usposabljanje strokovnih delavcev.
4. Zakon o šolski prehrani (vprašala ker je moje področje)
 
1. Kakšna je splošna opredelitev otrok s posebnimi potrebami? Katere skupine otrok zajema? Opišite korake v postopku usmerjanja otrok s posebnimi potrebami. Kako se imenuje dokument, ki ga v postopku prejme otrok? Kako se imenuje dokument, ki opisuje delo z njim? Kaj vse je v individualiziranem programu zapisano? Kako se otrokom s posebnimi potrebami v osnovni šoli prilagodi ocenjevanje znanja? Ali se prilagodi tudi standard znanja?
2. Katera posebna statusa otrok v osnovni šoli poznamo?
3. Ali je mogoče šolanje doma? Kakšen izpit otroci, ki se šolajo doma, opravljajo ob koncu leta? Kako se imenuje druga vrsta izpitov, ki se opravljajo na šoli?
4. Kakšne so prilagoditve za nadarjene učence?
5. Kaj sodi v obvezni in razširjeni program osnovne šole?
6. Ali je otrok lahko kdaj oproščen od pouka?
7. Kako dolgo traja šolsko leto? Kaj se poleg 35 tednov pouka v šoli izvaja v preostalih treh tednih?

Strinjam se tudi z opisi predhodnikov o prijetnosti izpraševalke. :)
 
  1. Vse o NPZ. Zakaj imamo NPZ?
  2. Strokovni organi šole, opiši učiteljski zbor, kdo ga vodi?
  3. Kdo imenuje ravnatelja?
  4. Iz kje dobi šola denar za plače in večino denarja za materialne stroške?
 
Gospa Bele je res zelo, zelo prijazna izpraševalka. Postavila mi je naslednja vprašanja:
- katere zakone sem naštudirala v času učenja, v kakšnem razmerju so zakoni in predpisi (v hierarhičnem, zakoni so nad predpisi),
- normativi in standardi, kdo jih določi (našteti normative za oblikovanje razreda, kombiniranega oddelka, kdaj se v 1. razred vključi drugi strokovni delavec, normativi pri športni vzgoji),
- uvajanje tujega jezika, v katerem razredu, kriteriji, ki jih mora šola izpolnjevati (v 2. razredu, šola mora imeti ustrezen kader).
 
6.5.2015

Zelo prijazna vodja izpitne komisije.

Najprej je omenila moje pripravništvo - volontersko in vprašala, kakšno še obstaja (plačano, povedala sem še, da lahko opravljaš SS tudi, če imaš srečo in te brez njega zaposlijo).

Kakšna je moja izobrazba in kot kaj se lahko zaposlim - profesorica, lahko sem vzgojiteljica, ker sem opravila poklicno maturo iz predšolske vzgoje.

Kakšne programe v vrtcu poznam - dnevni, poldnevni, krajši, povedala sem ure trajanja, ker sem vse izstrelila, me ni spraševala dalje.

Kakšne vrste skupin poznam - homogene, heterogene, kombinirane, povedala sem starostna obdobja otrok za vsako.

Financiranje javnih vrtcev, sem vedela vse. Na koncu je vprašala, kaj se zgodi s starši neplačniki. Povedala sem, da jih v našem vrtcu izterjajo, kar pa je dolgotrajno.

Katere dokumente vrtca poznam - sem vse naštela. Zanimalo jo je kako je z elektronsko in papirno obliko - kateri so lahko v elektronski. Sem se malo zmedla, je povedala, da je lahko tudi že dnevnik? Kakšne so zahteve za shranjevanje - sem rekla, da mora biti zaklenjeno, je dodala in kaj še - požarno varno.
 
1. Katere zakone sem spoznala med študijem
2. Na prejšnji odgovor je navezala na vprašanje o otrokovih pravicah, o varovanju podatkov, kako vzg. zastavljamo strokovnost, demokratičnost.
3. Našteti strokovne pravice in pravice staršev, ali se razlikujejo glede na to ali je otrok rojen v zakonu ali ne.
 
Prijazna gospa, isce znanje
-katere pravilnike sem nastudirala
-hierarhija pravilnikov, zakonov
-ldn
-otroci s posebnimi potrebami, kdo so
-razvojni oddelki
-romi (predvsem normativ)
 
- LDN vrtca in LDN skupine.
- programi (dnevni, poldnevni..),
- vrste oddelkov (heterogeni...),
- redni oddelek z otroki s PP, razvojni oddelek (koliko otrok je lahko v posameznem oddelku, kje otroci dobijo odločbo, za koliko se normativ zmanjša v rednem oddelku),
- financiranje vrtca,
- koliko oddelkov je potrebnih, da se lahko ustanovi samostojni vrtec.

Zelo prijazna gospa!! :)
 
Bele (predšolska vzg.)

1. Vrste in starostna obdobja oddelkov
2. Hkratna prisotnost vzg. in pom. vzg.
3. Zasebni vrtec
4. Vzgojno-varstvena družina
5. LDN
6. Hramba in uničenje dokumentacije

Od vsakega vprašanja vpraša nekaj, toliko da ve da znaš..
Vso srečo :)
 
Izpraševalka Bele, prijazna gospa, pomaga
Opravljala strokovni izpit za: Pomočnik vzgojitelja predšolskih otrok

Katere zakone sem spoznala med študijem
Publikacija - kdo jo izdaja, kako pride do nastanka publikacije (predlogi na vzgojiteljskih zborih,...)
Naštej vrste izvajanja programov v vrtcu, vrste oddelkov, kje je normativ najnižji (kombinirani oddelek)- zaka, na kaj vpliva znižanje normativov (otroci s PP, otroci Romov), temeljne naloge vrtca
Vzgojno varstvene družine - kdo in kje izvaja, vrtci v nenamensko grajenih stavbah
Financiranje, varstvo osebnih podatkov, ustanavljanje vrtcev in šol - javni, zasebni

Srečno vsem :)
 
najnovejša vprašanja za pomočnico vzgojiteljice:

1. Katere zakone in pravilnike poznaš?
2. otroci s PP (našteti, kako pride do odločbe, na podlagi česa jo dobi-predlog zdravnika)
normativi razvojnih oddelkov in kdo še zniža normativ skupin - otroci Romov
3. delavci vrtca

srečno vsem ;)
 
Izpit sem opravljala 23. 5. 2017 za pomočnico vzgojiteljice. Gospa je prijazna, ne zahteva "napiflanega" znanja, ampak ji je bolj všeč razmišljanje, povezovanje.

1. starostna obdobja (1. in 2. st. obdobje, nekaj sem začela govoriti o kombiniranem, ampak to je že oddelek), vrste oddelkov in starostni razpon oddelkov;
2. spremstvo otrok (sprehod, vožnja z avtobusom (tu sem omenila vzgojiteljico in dve polnoletni osebi, vprašala je koliko morata biti stari - 21 let!), spremstvo pri dejavnostih kot so drsanje, plavanje... spremstvo oseb s p. p. pri teh dejavnostih);
3. naloge in cilji VIZ.
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
588
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.285
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.409
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.025
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
3
Ogledi
1.854
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.082
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.040

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu