Avtorska in podjemna pogodba

Trenutno berete:
Avtorska in podjemna pogodba

Pridružen
19. sep 2011
Prispevki
268
Področje
  1. Osnovna šola
Če bo kdo v bližnji prihodnosti sklepal pogodbe za honorano delo, ki se je z začetkom leta 2014 izenačilo z rednim delom, vsaj kar se tiče prispevkov.

Sama namreč delam tekom volonterskega pripravništva tudi na tak način, če si želim zagotoviti vsaj plačilo položnic.

Najprej morate vedeti, ali ste dogovorjeni za bruto ali bruto bruto.

Po novem nas država malo bolj finančno "oguli". Pri vsaki pogodbi se namreč plača:
25% akontacije dohodnine
15,5% prispevek za pokojninsko zavarovanje
6,36% prispevek za zdravstveno zavarovanje

Za teh 15,5% sem celo vesela, saj bom imela konec leta vsaj nekaj dni delovne dobe, na tak način. To bo namreč DURS naslednje leto, za preteklo leto preračunal. To bomo videli, kako bo :)

6,36% pa ni za obvezno zdravstveno zavarovanje, kot sem sprva mislila, ampak se nanaša na poškodbo pri delu, oziroma na polnjenje državne in zdravstvene blagajne :)

Upam, da komu koristijo te informacije. Če teme nisem dala na pravo mesto, me bo tudi Mladi učitelj popravil :)
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Tukaj nekaj zadev ne razumem. Če si zaposlen, lahko še dodatno delaš preko avtorske pogodbe, ampak boš kljub temu plačal:
  • 15,5% prispevek za pokojninsko zavarovanje
  • 6,36% prispevek za zdravstveno zavarovanje
Te prispevke dajem že pri plači...

Mislim, da država želi s tem "odstraniti" avtorske pogodbe in prisiliti ljudi, da si odprejo s.p.. Nekateri namreč živijo samo od avtorskih pogodb.
 
Če si polno zaposlen, potem ne plačuješ 15,5%. 6,36% plačujemo čisto vsi. Ja, namen je, da bi delodajalci zaposlovali, samo v šolstvu je to utopija. Pogodbe so res postale enakovredne redno zaposlenim dajatvam. Meni je bil 6,36% zelo brezvezen, ker si sama plačujem obvezno zdravstveno zavarovanje in sem danes klicala na zzzs in naj bi bil zato, da se pri poškodbi na delu krijejo vsi stroški. Ampak, če si plačuješ obvezno in dodatno, se ti v vsakem primeru :) Mi je gospa tudi rekla, da to so na vrhu sprejeli in oni morajo to zaračunavati. Jo povsem razumem, ker je vedno tako.

Država bi najraje videla, da imamo vsi s.p. in si sami vse plačujemo. V gospodarstvu je čedalje večje število s.p.-jev. V javni upravi zaenkrat tega še niso sprejeli.
 
Ne vem, če sva se pravilno razumela. Če si polno zaposlen, tako ali tako plačuješ prispevke. Zraven pa lahko delaš še preko avtorske pogodbe - kjerkoli seveda. Zakaj mi potem pri avtorski odbijejo še te prispevke, katere tako ali tako že plačujem pri plači?

Ja, z večjim številom s.p.-jev je tudi statistika lepša- manj brezposelnih. Na papirju, jasno.
 
Sva se :) Tako so napisali zakon. Ker želijo čim več denarja dobiti. Te spremembe so zapisali: Vsako delo šteje! Kmalu bodo sprejeli tudi spremembe glede študentskega dela, ker to bo tudi štelo. Nekaj podobnega, kot je bilo mišljeno Malo delo.

V prvem stavku: Če si polno zaposlen, potem ne plačuješ 15,5% pri avtorski ali podjemni pogodbi. Tako da potem zaračunajo samo 6,36% za zavarovanje.

Seveda, čim lepša statistika. Meni so na zavodu tudi ponujali s.p. in sem gladko zavrnila to razmišljanje.
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Pozdravljeni. Leta 2020 sem dobila pripravništvo v vrtcu, zaključilo se mi je decembra istega...
Odgovori
0
Ogledi
985

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu