AMBROŽ - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
AMBROŽ - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Pridružen
14. maj 2011
Prispevki
6
Nazadnje uredil moderator:
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj

Novejša vprašanja oz. prispevki se dodajajo na koncu teme.

Vprašanja so posredovana samo s strani uporabnikov.
- - -​

Vprašanja na strokovnem izpitu raznih kandidatov:


1. Poljudnoznanstveni jezik (kakšno fukncijsko zvrst bi uporabil za članek v reviji Presek, kar natančno opisati)
2. Glasovi (delitev, izgovorjava, primeri izgovorjave: nov, siv, evolucija; primera: svatba in še en - izpelji pravilo (druga črka "prevlada"))
3. SSKJ (naštej 5 stvari, ki jih najdemo v njem, primer terminološkega gnezda za medved)
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

1. besedno in nebesedno sporazumevanje
2. priročniki SKJ (podrobneje pravopis)
3. razlika med povdarkom in naglasom
 
Odg: Izpraševalec: AMBROŽ

1. Velika začetnica (reševanje praktičnih primerov)
2. Funkcijske zvrsti, podrobno strokovni jezik
3. Slovarji - vrste, primeri, kaj bi našli v katerem...
 
Odg: Izpraševalec: AMBROŽ

- Socialne zvrsti jezika. Katero zvrst rabimo v šoli?Natančno kdaj KZborni in kdaj KPogovorni.
- Lastna imena - skupine (Imena bitij, stvarna, zemljepisna lastna imena).Kako pišemo? Primer stvarnega lastnega imena.
- Katera gnezda najdemo v SSKJ?Primer frazeološkega gnezda in primer terminološkega gnezda (dala je besedo "beseda").
 
Odg: Izpraševalec: AMBROŽ

1. Katera zemljepisna lastna imena domačimo?
2. Glasniki.
3. SSKJ.
 
Odg: Izpraševalec: AMBROŽ

1. Slovarji: Kakšne vrste poznamo, naštet splošne in strokovne + primeri
2. Poljudnoznanstveni jezik: Kakšen jezik bi uporabil, kaj še poleg jezika (slike, grafe, primere)
3. Velika začetnica: Kdaj, naštet lastna imena + praktični primeri
 
Odg: Izpraševalec: AMBROŽ

1. Funkcijske zvrsti (podrobneje umetnostni jezik v vrtcu, moratm reči, da nisem točno vedla, kaj hoče od mene, ampak sem se zmazala)
2. Poudarek in naglas
3. 5 stvari, ki jih najdemo v SSKJ
 
Odg: Izpraševalec: AMBROŽ

1. Ločila (končna,neskončna) kdaj katero uporabljamo.
2. Socialne zvrsti jezika (podrobneje knjižni jezik)
3. Lastna imena.
 
Odg: Izpraševalec: AMBROŽ

1. Interesne govorice. Sem naštela sleng, žargon, argo. Kdaj se uporabljajo? Sem razlagala nekaj v tej smeri, da v različnih okoliščinah in začela opisovat, kje se katera zvrst uporablja, hotla je pa slišat, da v neknjižnem jeziku. Ali se lahko žargon uporablja na predavanjih? Ali se lahko sleng uporablja v šoli? Katero zvrst pa v šoli lahko uporabljamo? (zborni + knj.pogovorni). Ali se lahko sleng uporablja v umetnostnih besedilih? Da, ker lahko umetnostni jezik krši pravila knj. jezika + s tem se besedilo bolj približa bralcem, ki jim je besedilo namenjeno + (dodala gospa) da je bolj pristen. Primer avtorja, ki uporablja sleng v umetnostnih besedilih. Sem rekla Desa Muck, pa je bila zelo zadovoljna. :)
2. Naglas in poudarek - razlika, pa nekaj podvprašanj v zvezi s tem (se ne spomnem več).
3. Členitev po aktualnosti - kaj je to (ker sem jo slučajno omenila)? Izhodišče, prehod, jedro, ... Zakaj je najpomembnejša informacija na koncu? Da si jo lažje zapomnimo. Kako to upoštevamo tudi pri poučevanju v šoli? Da prehajamo iz znanega k neznanemu.
 
Odg: Izpraševalec: AMBROŽ

- glasniki v slovenščini (29 jih je- samoglasniki, soglasniki, dž, ozki e in o in pa polglasnik, s koliko znaki jih pišemo (25 - abeceda, + dž) kako delimo soglasnike, kateri glasovi so nosilci naglasa).
- naglasna znamenja (ostrivec, krativec, strešica)
- funkcijske zvrsti jezika (konkretno - kakšne razlike in podobnosti med podljudnoznanstvenim in publicističnim) -prvi je bolj strokoven, oba skušata temo približati širšemu občinstvu, s tem da je publicistični bolj čustven in se ukvarja z aktualnimi zadevami na področjih politike, športa (tle ne pozabit kulture, jo je posebej omenila).
Pravopis - (kot pripročnik) kaj najdemo not - prvih pet poglavij naštet pa mal bolj opisat "pravopis" - velika začetnica, pisanje skupaj narazen, skladenjska in neskladenjska raba ločil, deljenje besed, prevzete besede).
- kje bi iskal, kako se napiše pridevnik od "Ibsen" - v pravopisu, ker v SSKJ ni lastnih imen (izjema je Amerika v geslu "odkriti Ameriko") aja, pa črna pika pred besedo pomeni, da je beseda napačna raba.

upam da kaj pomaga. Je malce bolj uradna kot ostali, ampak ni nek bavbav, če ti rata prvo prav odgovorit, je čisto prijazna.
 
Odg: Izpraševalec: AMBROŽ

p.s.

Gospa dostikrat sprašuje o priročnikih, tako da se splača pogledat SSKJ in Pravopis, tako da maš malo občutka kaj je v katerem. Jaz sem prebral uvodnike v SSKJ, Pravopis in Slovnico, pa je zelo prav prišlo.
Zvrsti jezika so pa blazno dobro razložene v Toporišičevi Slovnici, se splača prelistat, če je čas.

Pa srečno :)
 
Odg: Izpraševalec: AMBROŽ

1. Velika začetnica, lastna imena.
2. Socialne zvrsti jezika.
3. Pravopis.
 
Odg: Izpraševalec: AMBROŽ

Meni se je zdela zelo prijazna gospa, sem imela srečo, da sem dobila vprašanja, na katera sem znala odgovorit in je bila gospa zelo zadovoljna :D

Tu pa so vprašanja:

1. GLASNIKI (naštela sem, kako delimo glasove, koliko glasov in koliko črk, da imamo ozki in široki e....) ALI LAHKO NAGLAS SPREMENI POMEN BESEDI IN PRIMER (sem povedala da ja, za primer pa sem dala besedo mora - kot nočna mora, v kateri je široki o, ali kot "mora delati", tu je ozki o.

2. dala mi je za napisat besedo svatba, potem pa sem morala razložit, zakaj T izgovorimo kot D. (PRILIKOVANJE PO ZVENEČNOSTI)

3. VRSTE SLOVARJEV in povedat primere + kaj najdemo v etimološkem slovarju

Upam, da sem vam kaj pomagala, pa srečno! :D
 
Odg: Izpraševalec: AMBROŽ

Slovenščina: Darinka Ambrož 3.6.2013

1. Priročniki, gnezda, fraz.gnezdo-primer "zvezda"
2. Socialne zvrsti in katere se uporabljajo v šoli, katera bolj (knj.pog.j)
3. Zemljep.lastna imena

Če je še pa kaj bilo, se ne spomnim:) Deluje bolj strogo, ampak je prijazna in vredu:))
 
slovenski jezik: 7. 10. 2013

1. Označila mi je stavek v pripravi. Naročila mi je, naj najdem napako, jo popravim, ter razložim pravilo. Manjkala je vejica pred osebno glagolsko obliko.
2. Katera zemljepisna lastna imena domačimo? Naštet imena držav (Švica), mest (Rim), celin (Evropa), otokov (Grenlandija), rek (Pad) ... Nato sem moral našteti še imena naselij, ki jih imenujemo povsem drugače, kot jih imenujejo prebivalci v lastni državi (Trst-Trieste, Videm-Udine, Celovec- Klagenfurt, Tržič-Monfalcone, Čedad-Cividade). Takšna imena imajo zato, ker tam živijo zamejci (narodno mešana območja).
3. Slovarji: Kakšne vrste poznamo, naštet splošne in strokovne. Podrobneje etimološki slovar.

Prijazna gospa, pomaga s podvprašanji.
 
1. Funkcijske zvrsti jezika.
2. Razlika med poljudnoznanstvenim in publicističnim člankom.
3. Gnezda v slovarju in primer frazeološkega gnezda za besedo srce.
 
7. 10. 2013 (smer: biologija, gospodinjstvo in naravoslovje)

1. interesne govorice:
neknjižna zvrst jezika - sleng, žargon in argo oz. latovščina; katere skupine ljudi uporabljajo posamezne; opiši sleng - iz kje so besede (ang. jezik); zakaj (flimi, glasba, mladi so bolj povezani s tem jezikom); koliko časa se vzdržijo (kratek čas), kako bi mladi rekli, da te je fant pustil punco; kako bi rekli, če je nekdo dobil nezadostno (tukaj je hotela slišati besede, ki niso ravno primerne)

2. pravopis
sestava pravopisa (pravila + pravopisno slovar); katera pravila (pisanje skupaj, narazen; ločila; velika in mala začetnica; deljenje besed; ...); kaj pomeni pika za besedo v pravopisnem slovarju; zakaj se uporablja pika v pravopisu (ko nisem vedla je dala primer besede - se ne spomnim; črne pike označujejo besede, ki so prepovedane, prazne pike pa nepravilne)

3. glasniki
kaj počnemo z njimi, zakaj sploh so; koliko jih je in kateri (29 fonemov; soglasniki in samoglasniki); katere samoglasnike poznamo (zvočnike in nezvočnike, ki se delijo na zveneče in nezveneče); kaj je prilikovanje; kaj se dogaja z besedo glasba (zveneči in nezveneči zvočnik skupaj dajeta drugačno izgovorjavo [glazba])

Izkušnja: gospa je stroga ampak človeška, na prvi vtis me je malo prestrašila, zahteva uporabno znanje. Postavlja podprašanja, če se česa ne spomniš. Ko vidi da znaš, prekine in vpraša še kaj drugega.
lp
 
  1. Definiranje. Definirajte nekaj iz vašega področja.
  2. Pišete za revijo Presek. Katero zvrst jezika boste uporabili in kako boste to naredili?
  3. Katere priročnike poznate?
  4. Otroke razredne stopnje preljete gledati Disneyjevo risanko. Kako boste napisali Disneyjevo, kje boste našli, če ste pravilno zapisali?
 
1. lastna zemljepisna imena
2. navajanje literature, zakaj jo navajamo
3. krajšave
 
1. Lastna imena, kako se delijo. Podrobneje stvarna lastna imena. Kako pišemo pripadnike strank, praznike ( z malo začetnico)? Vse praznike? Ne, Prešernov dan (svojilni pridevnik).
2. Stopnjevanje pridevnikom (obrazilno in še eno). Vse o tem, osnovnik, primernik, presežnik. Kdaj katero, katero ima prednost (obrazilno)?
3. Interesne govorice, naštej. Žargon, kdo ga uporablja? Naštej 3 žargonizme, ki se uporabljajo v vaši stroki (šport).
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
582
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.280
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.407
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.021
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
3
Ogledi
1.852
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.078
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.033

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu