6. mar 2017 ob 15.30 - Kresal Strniša, Fele, Cokan

Trenutno berete:
6. mar 2017 ob 15.30 - Kresal Strniša, Fele, Cokan

Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.
Živjo,

jaz imam isto komisijo kot vidve.
Sedaj pa ti odgovarjam, toliko kot vem, možno je, da kaj ni prav:))
Podaljšano bivanje je organizirano do 5. razreda (izjema šole s prilagojenim programom (otroci s PP), ki imajo celotno šolanje organizirano).
Glede tedenske obremenitve, se spomnim da je za 1. obdobje max 24ur, potem pa 2. obd. 26ur in 3. obd. 30ur. V katerih primerih se to lahko podaljša ne vem najbolje- je to možno ob kakšnih šolah v naravi oz. kakšnih projektih?
Glede NPZ je to to, po moje...
In glede vpisa v prilagojene programe, bi povedal tako kot si napisala, torej postopek od zahteve staršev s strokovno dokumentacijo naprej...
A to moramo tudi vedet kdaj se je nazadnje spreminjala ustava? No tega žal ne vem.
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Ucna obveznost ucencev 24 ur, 26 ur in 30 ur - v solah na narodno mesanih obmocjih ter v solah, ki izvajajo prilagojene programe se podaljsa najvec za 2 uri tedensko.
Za OPB drzi do 5. razreda
Za NPZ tako kot sta napisala...

Kar se tice ustave pa tudi jaz nisem bila pozorna kdaj je bila zadnja sprememba in katera je tista prej?

Ce kaj izvesta, dobrodosla :)
 
Nazadnje urejeno:
Hej!

Kaj bi vidva povedala, ce bi dobila vprasanje pri ustavi Zakon in podzakonski akti?Kako si sledi hierarhija vem, ampak ostalo? Mislim niti ne vem kaj pricakujejo izprasevalci da tukaj poves - Da je ustava nad vsem in najvisji pravni akt, pod njim pa so zakoni, podzakonski akti. Ampak ali pricakujejo tudi, da bomo znali zakone in podzakonske akte? Hmmm... Jaz bi tukaj nastela kar zakone v solstvu, tiste, ki poznam...
 
Ja, sam bi povedal, da je ustava vrh hiearhije, najvišji pravni akt, nato "sledijo" zakoni ter podzakonski akti. Kaj več ne bi znal...:)
 
Ojla!

Ampak Tevž, kako imaš ti lahko isto komisijo in timing 6. marec ob 15.30, če imam jaz takrat :)

Hvala za odgovore. Ja, +2 uri na narodno mešanih območjih in za izvajanje prilagojenega programa, sem imela isto v mislih.
Joj, zakon in podzakonski akti? Zdajle razmišljam, da nam je Bojan Dolenc (tudi eden izmed izpraševalcev) na seminarju priprava na SI o tem nekaj razlagal. Takole:

Pravni akti se v Sloveniji delijo glede na izdajatelja (oblastveni in neoblastveni) in glede vsebine (splošni in posamični). Oblastvene izdajajo veje oblasti, neoblastvene pa neka druga organizacija, lahko tudi posameznik. Splošni veljajo za vse ljudi, posamični pa le za določeno osebo ali predmet. In zdaj delitev:

Splošni oblastveni pravni akti (izdaja jih oblast, veljajo za vse):
Ustava (DZ)
Zakoni (DZ)
Podzakonski predpisi (uredba vlade, pravilniki posameznih ministrov)
Predpisi lokalnih skupnosti (občinski odloki, npr. odlok o vodovodu ...)

Posamični oblastveni pravni akti (torej niso vezani na vse, izdaja jih oblast):
sodba (sodišča)
odločba (ministrstva, upravne enote, občine ...)
sklep (sodišča, ministrstva)
odredba (sodišča, ministrstva)

Splošni neoblastveni pravni akti (za vse, ne izdaja jih nobena veja oblasti):
Statut delniške družbe
pravilnik o varstvu pri delu
pravila društva ...

Posamični neoblastveni pravni akti (za posameznika, tudi jih ne izdaja oblast):
pogodbe
oporoke
sporazumi
vpis v zemljiško knjigo ...

Po moje je to to? On je potem povedal vzporednice še za EU ... :eek: v EU sta na vrhu pač Pogodba o EU, Pogodba o delovanju EU (primarna zakonodaja), potem pa sledijo uredbe, direktive, odločbe in sklepi, priporočila, mnenja (sekundarna zakonodaja).

Pismo, par dni se nisem ukvarjala z ustavo, pa se mi zdi, da sem vse pozabila :rolleyes: Pester vikend bo!

Sprememba ustave - to nam je tudi na seminarju rekel, da te lahko vprašajo. In da moraš vedet aktualne stvari, to so predsedniki in ministri tako za Slo kot za EU. In da velikokrat vprašajo, pač ko imamo v Sloveniji DZ, DS, vlado, predsednika, specializirana in splošna sodišča pa ustavno sodišče, kaj je vzporedno temu v Evropi, torej:
DZ = Evropski parlament
DS = Svet Evropske unije (Martial, od tod primerjava popolne in nepopolne dvodomnosti Slovenija : EU!)
Vlada RS = Komisija EU
Predsednik republike = Evropski svet
Ustavno sodišče = Sodišče EU

Pač neka vzporednost glede na vejo oblasti in po pristojnostih.

Upam, da vaju nisem preveč zamorila??o_O Lepo bodita in se tipkamo še kaj.
Pozdrav!
 
Preden grem brat vse ostalo, ti napisem odgovor, kako je Tevz isto uro kot ti. Ker so navadno na eno uro napisani 4 ali 5 kandidatov. In potem se te zadeve lahko se razvlecejo, tako, da tudi, ce imam jaz npr. uro ob 16h, lahko, da bom na vrsti sele ob 17h ali se kasneje... Jao, ne govori sploh, trenutno ponavljam SLJ in ravno tako se mi zdi, da sem ze veliko pozabila. Vikend bo res pester, ja... Je velik zalogaj trije deli v enem izpitu ;-)
 
Hvala za razlago o podzakonskih aktih, si nisem predstavljala, da mislijo to. Kar se pa tice primerjav oblasti, se je pa velikokrat ze pojavljajo vprasanje o primerjavah, ki si jih navedla. Ampak to ne bo problem, je nekako logicno... Je res ogromno tega vsega, prevec.

Ampak pogumno naprej! Bodita lepo in uspesno ucenje :)
 
Oj!
Ja, kot pravim, sem brala neke zapiske, kjer je bilo zavedeno podaljšano bivanje do 6. razreda in tam je bilo napisano, da starši v 5. in 6. razredu prispevajo, ampak največ 50 %. Očitno to ni več aktualno ...
Kaj pa bi ti odgovorila, če dobiš vprašanje 'šolski sklad'? Jaz ne vem prav veliko :confused:

Eeej, še dobrih 27 ur, pa bomo rešeni:p
 
Jaz bom rekla, da se OPB financira iz drzavnih sredstev za ucence 1.-5. razreda (6 ne bom omenjala sploh, ce dobim to vprasanje.
Jaz imam pri solskem skladu napisano:
Sola lahko ustanovi solski sklad, iz katerega se financirajo dejavnosti posameznega razreda, ki niso sestavins izobrazevalnega programa, oz. se ne financirajo iz javnih sredstev, nakup nadstandardne opreme, zvisanje standarda pouka in podobno. Sklad pridobiva sredstva iz prispevkov starsev, donacij, zapuscin in drugih virov. Sklad upravlja upravni odbor, ki ima predsednika in sest clanov, od katerih so najmanj trije predstavniki sole. Svet starsev imenuje upravni odbor. Predstavnike sole predlaga svet sole. Za delovanje sklada lahko upravni odbor prejme pravila...

To je to :)

Ja, koncno, upam, da bomo uspesni! Drzim pesti za vse, Srecno!
 
Ojla!
Hvala za tale šolski sklad! Super!
Te pa še nekaj vprašam, zadnjo stvar, obljubim :) še enkrat grem skozi vprašanja namreč ... načelo največje koristi otroka, kje in kako se upošteva - je to uno, da se bodo ustanove, službe in zavodi, odgovorni za skrb ali varstvo otrok, prilagodili normam, ki so jih predpisale oblasti, še posebej na področju varnosti, zdravja ter števila in usposobljenosti osebja, pa tudi zajamčile ustrezen nadzor?
Potem pa, katera pravica je namenjena koristi otroka v ustavi?

In pravica do nediskriminacije otroka - je to varstvo otroka pred vsemi oblikami razlikovanja in kaznovanja zaradi položaja, delovanja, izraženih mnenj ali prepričanj staršev, skrbnikov ali dr. članov?

Ups, dve vprašanji ...
 
Korist otroka - si pravilno napisala - skratka vse dejavnosti v povezavi z otrokom - ne glede koga se ticejo, kdo jih izvaja zasebno ali drzavno, morajo delovati v otrokovo korist (tocno tako kot si napisala). Kar se tice povezave otrokove najvecje koristi s pravico v ustavi, pa niti ne vem kaksen odgovor pricakuje tukaj. Imas ti kaksno idejo?

Nediskriminacijo, jaz enacim kar z nacelom enakosti oz. brez razlikovanja - tudi tako kot si napisala. No, vidis saj smo enotni pri nasi diskusiji :)
 
Najvecja korist otroka - ustava
Jaz mislim, da je to: Otroci glede na Ustavo uzivajo posebno varstvo in skrb. Clovekove pravice in temeljne svoboscine uzivajo v skladu s svojo starostjo in zrelostjo. Otrokom se zagotavlja posebno varstvo in skrb pred gospodarskim, socialnim, dusevnim, telesnim ali drugim izkoriscanjem in zlorabljanjem. Taksno varstvo ureja zakon. Otroci in mladostniki, za katere starsi ne skrbijo, ki nimajo starsev ali so brez ustrezne druzinske oskrbe uzivajo posebno varstvo druzine. Njihov polozaj ureja zakon.
 
Hvala :) ja, smo enotni ... a ne bi bilo fajn, če bi šli skupaj notri in družno odgovarjali ;)
Ma jaz tudi ne vem glede koristi otroka v ustavi. Razmišljala sem o 54. členu - starši imajo pravico in dolžnost vzgajati, vzdrževati in izobraževati svoje otroke, ampak se jim to lahko odvzame ali omeji iz razlogov, ji jih ZARADI VAROVANJA OTROKOVIH KORISTI določa zakon. In potem še dalje v 56. členu, da če starši za otroke ne skrbijo oz le-ti nimajo ustrezne družinske oskrbe, uživajo posebno varstvo države. Torej - če starši ali sorodniki, ki naj bi skrbeli zanje, niso okej, jim otroke vzamejo kao zaradi njihovega dobrega, koristi. Koroška dečka, se spomniš ...

Kaj meniš?
 
Midve z Anito sva tudi uspesno opravili! Cestitke! :)
 
Čestitam obema!! Zdej pa novim uspehom nasproti:)
 
Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.

Podobne teme

Datum izpita: 8. mar 2024 Ura izpita: 16.00 Področje v šolstvu: osnovna šola Strokovni...
Odgovori
0
Ogledi
162
Datum izpita: 12. mar 2024 Ura izpita: 15.45 Področje v šolstvu: poklicne in strokovne šole...
Odgovori
0
Ogledi
201
  • Zaklenjeno
Datum izpita: 7. mar 2024 Ura izpita: 15.45 Področje v šolstvu: osnovna šola Strokovni...
Odgovori
0
Ogledi
562
  • Zaklenjeno
Datum izpita: 7. jun 2023 Ura izpita: 15.00 Področje v šolstvu: osnovna šola Strokovni...
Odgovori
0
Ogledi
511
  • Zaklenjeno
Datum izpita: 7. jun 2023 Ura izpita: 15.15 Področje v šolstvu: osnovna šola Strokovni...
Odgovori
0
Ogledi
445

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu