5 končnih nastopov, PAI in prijava na strokovni izpit

Trenutno berete:
5 končnih nastopov, PAI in prijava na strokovni izpit

Pridružen
24. okt 2014
Prispevki
9
Naziv
pripravnica
Področje
  1. Osnovna šola
  2. Poklicne in strokovne šole
  3. Gimnazija
  4. Višja strokovna šola
  5. Visoka šola
Zdravo,

zaključila sem s pripravništvom. 5 končnih nastopov sem opravila še pred koncem pripravništva in - preden sem pridobila pedagoško-andragoško izobrazbo. Zdaj, ko bi se rada prijavila k opravljanju strokovnega izpita, pa sem izvedela, da naj bi bil problem v tem, da sem tistih pet nastopov opravila, še preden sem imela PAI. Ali lahko zavrnejo mojo vlogo zaradi česa takega? V pravilniku o opravljanju strokovnega izpita (pa tudi v tistem o pripravništvu) ne piše čisto, čisto nič na to temo, tako da ne vem, od kod pravna podlaga za kaj takega ... Piše pač, da rabiš tako PAI kot končne nastope za strokovca, nič pa o tem, kaj naj bi bilo prvo.

Hvala za odziv in pomoč!
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Zdravo,

zaključila sem s pripravništvom. 5 končnih nastopov sem opravila še pred koncem pripravništva in - preden sem pridobila pedagoško-andragoško izobrazbo. Zdaj, ko bi se rada prijavila k opravljanju strokovnega izpita, pa sem izvedela, da naj bi bil problem v tem, da sem tistih pet nastopov opravila, še preden sem imela PAI. Ali lahko zavrnejo mojo vlogo zaradi česa takega? V pravilniku o opravljanju strokovnega izpita (pa tudi v tistem o pripravništvu) ne piše čisto, čisto nič na to temo, tako da ne vem, od kod pravna podlaga za kaj takega ... Piše pač, da rabiš tako PAI kot končne nastope za strokovca, nič pa o tem, kaj naj bi bilo prvo.

Hvala za odziv in pomoč!

Jaz sem imela podobno situacijo. Gospa Kristina Kaučič (MIZŠ) mi je odgovorila, da moram nastope opraviti PO pridobljeni pedagoško-andragoški izobrazbi; citiram iz maila: "morajo biti praktični nastopi opravljeni po datumu pridobitve ustrezne pedagoško andragoške izobrazbe".
 
Pozdravljena,
sem prepričana, da moraš narediti 5 nastopov po PAI, sem dala vse to čez, najprej PAI, nato pa 5 nastopov.
Lp
 
Hvala. Ja, na ministrstvu že pravijo tako, ampak če ni pravne osnove za to? če tega ni zaslediti v nobenem pravilniku, nikjer? Verjetno ne more biti tako samo zato, ker si je nekaj ljudi na ministstvu nekaj vteplo v glavo? (Sama sem opravila vse glavne PAI izpite vsaj pol leta, preden sem sploh pričela s pripravništvom.) Če nikjer nič ne piše, potem nimajo prave podlage za kompliciranje. Ali je kdo kje kaj zasledil? Državni organi si tudi ne morejo stvari kar zmišljevati (v smislu "ja, to je tako, ker so tako delale že naše babice, ki so nam rekle, naj tako delamo ..."=).
 
Hvala. Ja, na ministrstvu že pravijo tako, ampak če ni pravne osnove za to? če tega ni zaslediti v nobenem pravilniku, nikjer? Verjetno ne more biti tako samo zato, ker si je nekaj ljudi na ministstvu nekaj vteplo v glavo? (Sama sem opravila vse glavne PAI izpite vsaj pol leta, preden sem sploh pričela s pripravništvom.) Če nikjer nič ne piše, potem nimajo prave podlage za kompliciranje. Ali je kdo kje kaj zasledil? Državni organi si tudi ne morejo stvari kar zmišljevati (v smislu "ja, to je tako, ker so tako delale že naše babice, ki so nam rekle, naj tako delamo ..."=).
Res je, nikjer ni navedeno. Prijateljica je pač poslala prej, torej je nastope opravila pred pridobljeno PAI, pa so ji zavrnili in rekli, da mora nastope tako opravljati. Niso ji nič navedli, kje to piše. Zato sem jaz raje vprašala, da mi ne bi bilo treba dvakrat delati.

Sicer v Pravilniku piše "K opravljanju strokovnega izpita lahko pristopi pripravnik, ki ima pridobljeno ustrezno pedagoško, pedagoško-andragoško oziroma specialno pedagoško izobrazbo v skladu z zakonom.", sicer res za pripravnike ...
 
Ja, se strinjam, poizkusite potem. Napisano res ni očitno nikjer.
 
Sicer v Pravilniku piše "K opravljanju strokovnega izpita lahko pristopi pripravnik, ki ima pridobljeno ustrezno pedagoško, pedagoško-andragoško oziroma specialno pedagoško izobrazbo v skladu z zakonom."
Tukaj je napisano. Mislim pa, da je logično, da se nastopi ne bi smeli opravljati pred ustrezno izobrazbo.
 
No, da razjasnimo: tudi meni je to logično zaporedje. Bi pa povedala tole: moj PAI ni bil pet izpitov, ampak nekje 14 (od tega kar nekaj seminarskih), in sama menim, da sem izobrazbo ŽE imela, preden sem s pripravništvom sploh pričela ... Res da ne formalno (ker sta se mi zadnji dve obveznosti zavlekli), ampak glavne predmete sem imela opravljene že v začetku lanskega leta (tiste predmete, ki so bili nekoč PAI in so jim dodali v preteklih letih še kup drugih stvari). Formalnosti so se zavlekle zaradi drugih reči.
Kar se tiče nastopov: bili so opravljeni tako rekoč tik pred pridobitvijo formane izobrazbe (razlika par tednov, s tem da so bile seminarske v tem času že oddane).

Skratka, z mojega vidika ne gre za napačno sosledje, ampak zgolj in samo birokracijo:/.

Zanima pa me, kje je dejansko kaj napisano ... Če ni, bi moralo tudi ministrstvo to urediti tako, da se kam zapiše (ker na zrak se ne gre sklicevati, to vendar vemo, in ni prav, da se zavrača formalno popolne prijave - sama sploh ne bi nič vedela, če me ni bi nekdo opozoril, da bi znal to biti problem - pa sem prebrala vse pravilnike ... to JE problem. Če bi kje kaj pisalo, teh nastopov še ne bi opravljala, ampak bi počakala ...).
 
Bi pa povedala tole: moj PAI ni bil pet izpitov, ampak nekje 14 (od tega kar nekaj seminarskih), in sama menim, da sem izobrazbo ŽE imela, preden sem s pripravništvom sploh pričela ... Res da ne formalno (ker sta se mi zadnji dve obveznosti zavlekli), ampak glavne predmete sem imela opravljene že v začetku lanskega leta (tiste predmete, ki so bili nekoč PAI in so jim dodali v preteklih letih še kup drugih stvari).
S tem ste si sami odgovorili. Niste imeli formalne izobrazbe. Sicer pa ste opravljali pripravnštvo v šoli brez pedagoške izobrazbe (torej PAI)? Pogoj je ustrezna izobrazba in ostali pogoji za delo v šoli.

Mislim, da ni potrebe po dodatnem stavku v pravilniku, saj tudi na pripravništvo ne moreš prijaviti, če nimaš vseh ustreznih pogojev. Po tem takem bi lahko uveljavljal tudi nastope v času študentske prakse, recimo.

Drugače pa razumem, da vas jezi, saj gre v vašem primeru zgolj za birokracijo, ampak tako je.
 
No, da razjasnimo: tudi meni je to logično zaporedje. Bi pa povedala tole: moj PAI ni bil pet izpitov, ampak nekje 14 (od tega kar nekaj seminarskih), in sama menim, da sem izobrazbo ŽE imela, preden sem s pripravništvom sploh pričela ... Res da ne formalno (ker sta se mi zadnji dve obveznosti zavlekli), ampak glavne predmete sem imela opravljene že v začetku lanskega leta (tiste predmete, ki so bili nekoč PAI in so jim dodali v preteklih letih še kup drugih stvari). Formalnosti so se zavlekle zaradi drugih reči.
Kar se tiče nastopov: bili so opravljeni tako rekoč tik pred pridobitvijo formane izobrazbe (razlika par tednov, s tem da so bile seminarske v tem času že oddane).

Skratka, z mojega vidika ne gre za napačno sosledje, ampak zgolj in samo birokracijo:/.

Zanima pa me, kje je dejansko kaj napisano ... Če ni, bi moralo tudi ministrstvo to urediti tako, da se kam zapiše (ker na zrak se ne gre sklicevati, to vendar vemo, in ni prav, da se zavrača formalno popolne prijave - sama sploh ne bi nič vedela, če me ni bi nekdo opozoril, da bi znal to biti problem - pa sem prebrala vse pravilnike ... to JE problem. Če bi kje kaj pisalo, teh nastopov še ne bi opravljala, ampak bi počakala ...).

Tudi jaz sem lani opravljala PAI in imela ogromno predmetov, izpitov, seminarskih nalog, domačih nalog, člankov itd. Pač tak sistem je zdaj. Včasih je bilo 5 izpitov, danes 10+. Nimaš kaj.
Obenem sem nadomeščala delavko (bolniška odsotnost) in vse opravila ob delu. Zaključili smo 1. 7., potrdilo sem dobila avgusta, tako da so nastopi morali počakati do septembra, ko nisem bila več zaposlena in sem po prosjačenju na dveh šolah dobila nastope odobrene na tretji šoli.
Mi je bilo vseh tistih 10+ PAI predmetov odveč, a pogoji so pač pogoji. Sem lepo počakala na vrsto.

Te razumem glede birokracije. V našem PAI programu je bilo napisano, da bomo zaključili konec meseca maja, sem nekako upala na opravljanje nastopov takrat in na opravljanje strokovnega izpita potem junija/julija, a žal ni šlo skozi.

Moja sošolka na PAI je nastope opravljala pred pridobitvijo potrdila o opravljeni PAI, kot rečeno, so ji zavrnili prijavo, saj morajo biti datirani PO opravljeni PAI.

Jaz pač vidim zapisano v tem, da moraš za pripravništvo imeti vse izpolnjene pogoje - torej diplomo in PAI, res pa je, da je kar nekaj mojih PAI sošolcev dobilo pripravništvo (eni plačano, drugi volontersko), ko PAI še niso imeli zaključene. Torej, da se lahko prijaviš na SI, moraš imeti opravljeno pripravništvo (ali če tega ni, delati po pogodbi), znotraj katerega opravljaš nastope, za pripravništvo pa potrebuješ diplomo in PAI. Tako si jaz razlagam. Da bi pa nazorno kje pisalo, se pa strinjam, da ne. Piši na MIZŠ pa naj ti povejo, kje piše, tako boš najlažje izvedela. In če ne piše ... Poročaj ;)
 
Pozdravljeni,

zanima me sledeče. V tem šolskem letu sem se zaposlila v šolstvu, zaposlena sem za 6 ur pouka na teden. Imam opravljeno PAI, vendar še nimam strokovnega izpita. Zaposlili pa so me lahko ker imam dovolj izkušenj v gospodarstvu, saj sedaj učim praktičen pouk. Po kakšnem času se lahko prijavim na strokovni izpit, moram tudi opraviti 5 nastopov ali moram napisati pisno nalogo? Ima kdo izkušnje na tem področju?
 
Rabiš 6 mesecev delovnih izkušenj v VIZ in pa 5 nastopov pred mentorjem in ravnateljem. Ko to opraviš, se lahko prijaviš na strokovni izpit.
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Pozdravljeni, sem spremljevalka otroku s PP ali ve kdo kako je s opravljanjem nastopov v...
Odgovori
4
Ogledi
182
Pozdravljeni, Koliko nastopov in hospitacij potrebujem za pristop k strokovnemu izpitu? Kaj je...
Odgovori
1
Ogledi
864
PAI
Pozdravljeni dragi kolegi in kolegice, od novembra 2020 sem zaposlen, kot učitelj praktičnega...
Odgovori
0
Ogledi
221

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu